Estetik

Selülit ve incelme

Selülit adı verilen özellikle yaz aylarında bayanların estetik kaygı taşımasından kaynaklanan büyük bir problemdir. Selülit ve incelme tedavisi olan bir durumdur. Öncelikle selülit nedir? Nasıl ve neden oluşur? Bunları bilmek gerekir. Cildin altında bulunan yağ dokusu, bağ dokusu ve bal petimi olarak kısımlara ayrılmaktadır. Yağ dokusunda yaşanan artış yüzünden cilt yağ dokusunun etkisiyle dışa doğru itilmeye başlar. Bir taraftan da safta denilen yağ dokusu etkisiyle çekilmeye başlarlar. Bu da selülit denilen portakal kabuğu görünümlü olan cilt estetik görünümü bakımından rahatsız edicidir.

Cilt altında bulunan yağ dokusunda sert olan yapılara liposuction yöntemine benzeyen yağ dokusu parçalanmaya çalışır. Bu operasyon liposuctiona benzeyen bu yönteminden tek farkı olan 5-7 gün kadar morarmalarla karşılaşılacağı ve bu morarmaların kalıcı olmamasıdır. Selülit tedavisinde yapılabilecek farklı bir yöntem ise endodermoloji yani selültin kaybolmasını sağlayacak vakumlama kullanılır. Uzmanlar tarafından tartışma konusu olan bu tekniğin faydasız olduğunu söyleyenlere karşı devamlı yapıldığı takdirde az da olsa etkili olabileceğidir.

Bel, kalça ve basende oluşan selülitler için uygulanan tedavi sonucunda vücudun sıkılaşmasına da yardımcı olur. Vücudun sıkılaşması daha ince, zayıf ve estetik görünümünüzü sağlayacak ve formda olacaksınız. Selülitlerden tamamen kurtulmanın bir yolu da devamlı ve düzenli olarak spor yapmaktır. Selülite neden olan yiyeceklerden uzak durarak ve egzersizlerle her zaman formda olacak ve estetik bakımından sorun yaşamayacaksınız.

Selin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu