Sağlık

şeker hastalığı (diyabet) nedir, tipleri, belirtisi ve tedavisi?

Diyabet (şeker hastalığı) pankreastan insülin salınmaması ya da insülin salınımında bozulma nedeniyle karbonhidrat, protein ve yağlardan yeterince yararlanılamayan kronik bir hastalıktır. Her yaş döneminde ortaya çıkabilen kronik bir hastalıktır. Çocukluk çağında da karşılaşılabilen bir durum olması nedeniyle önemli bir hastalıktır.

şeker hastalığı tipleri

3 tip diyabet vardır. Tip 1 diyabet, Tip 2 diyabet ve Gestasyonel diyabet. Çocuklarda daha çok tip 1 diyabet görülür. Ancak hazır beslenmenin artması ile obeziteyle beraber tip 2 diyabet de yaygınlaşmıştır. Gestasyonel diyabet; gebelik öncesi olmayıp gebelikte çıkan diyabettir.

şeker hastalığının belirtileri

Çok idrar yapma, çok su içme, çok yemek yeme, gece idrara çıkma, kilo kaybı en sık görülen belirtileridir. Şeker hastalığı ilerlediğinde sık idrar yolu enfeksiyonu, yaraların iyileşmesinde gecikme, gözlerde görme kaybı, erkeklerde sertleşme problemleri vb. gibi belirtiler ortaya çıkar.

şeker hastalığı en sık kimlerde görülür?

Tip 1 diyabet çocuklarda 5-7 yaşlarında başlayabilir. Ergenlerde daha sık görülür. Çocuklarda ve ergenlerde yukarıdaki belirtiler gözlendiğinde doktora başvurulmalıdır.

Anne baba ve kardeşlerinde tip 1 diyabeti olanlarda görülme riski artar.

Tip 2 diyabet, ailesinde diyabet olanlar ve obez kişilerde daha sık görülebilir.

Beslenme bozuklukları, obezite, hareketsiz yaşam ve karbonhidrattan zengin beslenme şeker hastalığı oluşma riskini artırır.

şeker hastalığı (Diyabet) tanısı nasıl konur?

Diyabet tanısı;

Kişinin herhangi bir zamanda ölçülen kan şeker düzeyi 200’ün üstünde ise,

En az 8 saatlik açlık sonucu ölçülen kan şekeri seviyesi 126’nın üzerinde ise,

Oral glikoz tolerans testi (OGTT) sonucunun kan şekeri 200’ün üzerinde ise kişiye şeker hastalığı tanısı konulur.

şeker hastalığı tedavisi

Diyabet bir ömür süren kronik bir hastalıktır. Kesin tedavisi yoktur. Kişiler şeker hastalığını yönetmeyi öğrenirler. Özellikler çocuğun büyüme ve gelişmesinin yaşına uygun olması, uzun ve kısa zamanda oluşabilecek istenmeyen durumların önlenmesi için diyabetin iyi yönetilmesi gerekir.

Diyabet yönetimi 4 aşamalıdır;  insülin tedavisi, sağlıklı beslenme, egzersiz ve bireysel kontrol. Bu aşamaların birinin eksik olması diyabet yönetimini bozmuş olur ve şeker yüksekliği ya da düşüklüğü gibi olumsuz sonuçlara neden olabilir.

Çocuk ve aile diyabet yönetimini diyabet ekibi ile birlikte yürütmelidir. Ekip; diyabet hemşiresi, doktor, diyetisyen ve fizyoterapistten oluşur. Okul çağındaki çocuklarda okul hemşiresi ve öğretmenler de bilgilendirilmelidir. Aile ile sağlık personeli sürekli ve etkili bir iletişim kurmalıdır. Diyabet yönetiminde bu etkili iletişimin yeri oldukça önemlidir.

Diyabetini iyi yöneten bireyler uzun seneler sağlıklı bir şekilde yaşamını devam ettirebilirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu