Beslenme Diyet

Şeker Engelleyici Diyetler Nelerdir

Adından da anlaşılacağı gibi şeker engelleyici diyetler şeker oranı yüksek besinlerin yasak olduğu diyet programlarıdır. Şeker oranı yüksek besinler birçok sağlık problemlerine de neden olmaktadır.

Şeker engelleyici diyetler yağın biraz fazla olduğu, karbonhidratın da az olduğu bir beslenme şeklidir. Bu diyet programında balık, tavuk, kırmızı et, zeytinyağı, meyve ve sebzeler rahatça tüketilebilir. Az olmak şartıyla yenilebilecek besinler ise karbonhidrat içerikli yulaf, makarna, kepekli pirinç ve ekmek tatlı patatestir.

Tüketilmemesi gereken işlenmiş besinler patates, beyaz unla yapılan ekmek ve pirinç, havuç kesinlikle yasaktır. Özellikle rafine edilmiş şeker kesinlikle yasak.

Alınması gereken günlük kalori yaklaşık 1200 kadardır. Bu diyet programıyla verilebilecek kilo kaybı kişiden kişiye değişmektedir. Ancak düzenli yapıldığı, bozulmama şartıyla haftada ortalama 1,5-1,7 kg kadardır. Bu diyet programına devam edildiği sürece kilo kaybı devamlı hale getirilebilir.

Bir günlük beslenme listesinde olabilecek besinler kahvaltıda yağsız sütle yulaf ezmesi, taze portakal suyu ve şekersiz kahve; öğle yemeğinde bir dilim ince kepekli ekmek, beyaz et olarak hindi, diyet mayonez ve yeşil salata; ikindide tüketebileceğiniz bir adet ekşi elma; akşam yemeği için yağsız ızgarada pişirilmiş kırmızı et, kepekli bulgur pilavı, sebze olarak taze fasulye,  soğan ve bir avuç kadar fındık tüketilebilir. İçecek olarak da bol bol su, şekersiz çay ve kahve, light içecekler rahatça tüketilebilir.

Bu örnek beslenme listesine göre çeşitlendirebileceğiniz diyet programını yasak yiyeceklere dokunmadan rahatça uygulanabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu