Beslenme Diyet

Sebzeler Faydaları Ve Sağlığa Etkisi

Sağlığımız için önemli besin değerleri bakımından yüksek olan sebzeler beslenmede önemli bir yere sahiptir. İşte bu sebzeler:

Sarımsak: Sarımsak vitamin ve mineral bakımından zengin ve birçok hastalığa karşı koruyucu bir besindir. Özellikle vücutta oluşan grip virüslerine karşı koruyucu ilaç gibi bir besindir. Hasta olmadan ve çiğ yenmesi gerekmektedir. Ayrıca devamlı kullanılması kalple ilgili sorunlardan korumaktadır. Tansiyonun düşmesini de sağlayan sarımsak bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesiyle birlikte antifungal ve antiviral şeklinde de kullanılmaktadır. Ayrıca içerisinde kanser ve sıtma savaşında önemli bir bileşik olduğu uzamanlar tarafından belirtilmiştir.

  Karnabahar: Çiğ olarak tüketilmesi gereken lahananın bir çeşidi olarak bilinmektedir. Yapraklarının da yararlı olduğu besinin çiçek tomurcukları yenmektedir. İçerdiği vitamin oldukça fazla olan karnabahar fosfor ve potasyum bakımından da önemli bir yere sahiptir. Demir emilimine yardımcı olan karnabahar, dokunun kolejen üretimine yardımcı olmaktadır. Kemiğin gelişiminde etkisi olan karnabahar kemik erimesini de önlemektedir. Ayrıca bayanların belli bir yaştan sonra yaşadıkları menopoz döneminde de bolca tüketilmesi gerekmektedir. Ayrıca iyi bir idrar söktürücüdür.

Domates: Birçok vitaminleri içeren domates antioksidan içeren bir sebzedir. Ayrıca günlük alınması gereken C vitaminin yüzde ellisini karşılamaktadır. Ayrıca A, B1, B2, K vitaminlerini de içeren domates fosfor, potasyum organik asitler, protein, yağ, karbonhidrat bakımından da çok etkili olan bir besindir. Böbreklerin çalışmasını sağlayan dolayısıyla idrar söktürme özelliğine sahip olan domates ayrıca damarları yumuşatmaya, vücudu gençleştirmeye yardımcı olur. Kandaki zararlı maddelerin atılmasına, kan basıncında azalmaya ve kabızlığa karşı etkili bir sebzedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu