Beslenme Diyet

Sebze ve Meyveler

Çoğu kişi için sebze ve meyveler vazgeçilmez besinlerdir. Mutfağımızın vazgeçilmezi olan sebze ve meyveler çiğ tüketiminin yanında birçok yemek ve pasta yapımında da kullanılmaktadır. Çok çeşitli tariflerde kullanılan besinler çorbalarda, zeytinyağlı yemeklerde, böreklerde, tatlılarda kullanılmakta, yemek ya da tuzlu, tatlı pasta yapımında çeşitlendirilmektedir.

Sebzeler bitkilerin çeşitli yerlerinden elde edilen bölümlerine göre kullanılmaktadır. Sadece köklerinin kullanıldığı sebzeler havuç, kereviz, pancar; sadece sürgünleri yenen sebzeler kuşkonmaz; soğan ve sürgünleri yenen sebzeler pırasa, sarımsak, soğan; yaprakları yenen sebzeler pazı, semizotu, ıspanak, lahana; meyvesinden faydalandığımız sebzeler kabak, salatalık, patlıcan, domates; meyve ve tohumlarından yararlandığımız sebzeler bezelye, taze fasulye; çiçek ve çiçek tablasının kullanıldığı sebzeler bamya, karnabahar, enginardır.

%75-95’ su olan sebze ve meyvelerin özellikle içerdikleri vitamin, mineral ve selüloz içeren ayrıca sindirimi zor olan karbonhidratlar bakımından oldukça zengindir. Günlük olarak alınması gereken protein ve enerji ihtiyacımıza çok az katkıda bulunurken C vitamini ihtiyacı ise sadece bu gruptaki besinlerde bulunur. Potasyum yönünden zengin olmalarının yanında follik asit bakımından da çok fazla zengindir. Bunların yanında antioksidan yönünden de zengin olan sebze ve meyveler bağırsakların hareketlerinin düzenlemeye de katkıları çok fazladır. Besin değerinin korunabilmesi için hasat edilmesinden tüketilme aşamasına gelene kadar dikkat edilmesi gerekmektedir. Günlük olarak tüketilmesi gereken miktar sebzeler için 3-5 porsiyon meyveler için ise 2-4 porsiyon arasındadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu