Beslenme Diyet

Scarsdale Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?

70’li yıllarda popüler olan ve günümüzde de popülerliği devam eden scarsdale diyeti sadece 14 günlük bir diyet programıdır. Bu diyet programının %43’ü proteinden, %22’si yağdan ve %35’i karbonhidrattan oluşan bir beslenme şeklidir.

Dr. Herman Tamovver tarından hazırlanan diyet programına sadık kalınmalı ve sadece bir kere yapılmalıdır. Çok hızlı kilo kaybının sağladığı Scarsdale diyetinde hiçbir şekilde açlık hissedilemiyor. 14 günlük sıkı bir diyet programından hemen sonra ise kalorisi yüksek olan fakat yasaklarla dolu bir beslenme listesi ile kilo koruma programının uygulanması gerekir.

Bu diyet programında alınması gereken kalori miktarı 1000’dir. Günde ortalama yarım kilo verilebilen diyette kahvaltıda yağsız bir ince dilim kızarmış ekmek, şekersiz kahve, ve greyfurdun yarısı yenmelidir. Öğle yemeğinde iyice süzülmüş ton balığı, salata (yağsız), şekersiz kahve; akşam yemeğinde ise yağsız, ızgara kuzu eti, sirke ve limon soslu salata ve yine şekersiz kahve tüketilmelidir.  Gün içerisinde tüketilebilecek içecekler şekersiz çay, kahve ve bol bol su alınmalıdır.

Düşük kalorili Scarsdale diyeti kalorisi ve karbonhidratı düşük bir beslenme programı olduğundan yağ dokusunda incelme yapar ve fazla sıvı kaybına neden olur. Protein miktarı yüksek olduğundan tokluk hissi verir. Bir kere yapılması tavsiy6e edilen diyeti tekrar etmek isteyenler iki hafta ara vererek yapmalıdır. 14 günlük süreç içerisinde gayet tatmin edici bir kilo kaybına yardımcı olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu