Genel

Sapıklık Mı, Hastalık Mı? (Pedofili)

Gündemi sık sık meşgul eden ve aslında hepimizi bilinçli olmaya sevk eden bir konu Pedofili. Şimdilerde konuşulan konu ise pedofilinin hastalık mı sapıklık mı olduğu konusu. Aslında bu konuda ikiye ayrıldığımız ortada. Pedofili olgusuna acıyarak ‘ama hasta ya’ diyende var, ‘asın, hadım edin’ diyende.

Peki nedir bu işin aslı astarı gelin biraz tartışalım.

Önümüze düşen pedofili olaylarında hep şu cümleyi kurmuyor muyuz? ‘vay be bu kişiden hiç beklemezdim’.

Nedir bizi bu cümleye yönlendiren.

İtiraf etmeliyim ki bende aynı cümleyi her vakayı okuduktan sonra kurarım. Çünkü;

 1. Sevecen ve insan canlısı bir görüntüye sahipler: Öyle ki Cambridge’ deki Addenbrookes Hastanesinde Hematolog olan 41 yaşındaki Myles Bradbury kanserli 18 çocuğa cinsel istirmarda bulunurken eminim onlarla bir baba sıcaklığında ilgilenen, şevkat dolu ilgili bir doktordu.
 2. Duygularını sadece kendileriyle paylaşıyorlar: Çevresindeki herhangi birine pedofili olduğunu açıklayabilecek biri olacağını sanmıyorum. Okuduğum hiç bir vakada yakınları tarafından tanımlanan bir pedofili görmedim. Itiraf bizzat kendilerinden geliyor. Tıpkı Almanya Augsburg’ta Çocouk doktoru olan ve 21 erkek çocuğa istismarda bulunduğunu kendi itiraf eden Harry S. Gibi.
 3. Her sosyakültürel kesimden mevcut: bu daha önceki örneklerde belirttiğimiz gibi bir doktor ,zamanında gündeme oturan Ian Watkins gibi bir ünlü – İngiliz Rock grubu Lostprophets’un solisti- , Etiler Spor klubü antrenörü Gökhan K , Türkiye’nin herhangi bir yerinde bir okul müdürü yada bir hurdacı veya bakkalcı.

İşin dedikodu kısmını yeterince yaptığımı düşünüyorum şimdi gelelim bilimsel ayağına.

Pedofili; uzmanlar tarafından halk sağlığı sorunu olarak kabul ediliyor. Bir kişiye Pedofili denilebilmesi için 6 ay süre boyunca ergenlik dönemine girmemiş çocuğa cinsel dürtü yada davranışlarının bulunması gerekir. Pedofili olgularında genellikle zor kullanım ifade edilmez masum dokunuştan bahsedilir, oysa ki araştırmalar gösterir ki çoğunluğu önceden planlanmış eylemdir. Pedofilik eylemin ortaya çıkmasında pek çok etmen vardır.

 1. Gelişimsel faktörler: Freud amcanında belirttiği gibi çağına uygun psikoseksüel gelişim göstermeyen bireylerde risk artar.
 2. Ailesel Faktörler: Çalışmalar gösteriyor ki şiddet şiddeti doğuruyor,istismar istismarı. Ailesinde yada yakın çevresinde çocukluğunda maruz bırakılan kişi gelecekte şiddete ve istismara yönelim açısından daha yüksek ihtimal taşıyor.

Her ne kadar halk arasında pedofili olguları sapıklık olarak adlandırılsada , psikiyatri dünyası buna cinsel paralizi diyor ve araştırmacı Dr. Cantor kızının bir pedofili tarafından kaçırılmasının ardından yaptığı araştırmalar sonucu, pedofilinin anne karnında ki yaşamın ilk 3 ayında belirlenebileceği ve temel sebebin annenin stresli gebelik dönemi ve yetersiz beslenmesi olduğu tezini ortaya koyuyor. Libido azaltıcı ilaçlar yardımıyla ve psikiyatrik tedaviyle üstesinden gelinmeye çalışılan Pedofiliden, çocuklarımızı korumamız gerektiği aşikardır.

Pedofiliden Çocuklarımızı nasıl koruruz?

 • Çocuklarınızı asla yalnız bırakmayın.
 • Çocuklarınızın arkadaş çevresini tanıyın , kişiler hakkında bilginiz olsun.
 • Çocuğunuzun arkadaş çevresiyle vakit geçirin.
 • Çocuğunuza yabancılardan hediye kabul etmemesi gerektiğini öğretin.
 • Çocuğunuza dokunarak sevmek isteyen, resim çektirme talebinde bulunan insanlara ‘Hayır’ demesini öğrenin.
 • Ve bu konuda hiç kimseye güvenmeyin.

Aşkın Çevirgen

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu