Beslenme Diyet

Sağlıklı Diyet Nedir, Nasıl Yapılır

Sağlıklı diyet sadece fazla kilolardan ya da fazla zayıflıktan dolayı değil yaşam boyu gerekli vitamin ve minerallerin düzenli alımı, hayatın her döneminde sağlıklı olmak ve yaşlanmayı geciktirmek için yapılmalıdır. Gerekli ve yeterli miktarda beslenme şekli kilo sorunu yaşatmayacaktır. Hemen hemen her insanın beslenmesinde olması ve olmaması gereken besinler bulunmaktadır.

Genel olarak sağlıklı olana herkesin ihtiyacı olan temel besinler et, tavuk, balık, meyve, sebze, yumurta, kur baklagiller, süt ve süt ürünleri gerekli vitamin ve mineraller bakımından zengin besinlerdir. Bu yararlı besinlerin yanında yararlı ve zararlı olmak üzere yağlar da mevcuttur. Günlük alınması gereken alınan kalorinin yüzde kırkı yağlardır. Harcanan enerjiye göre de kalori düşük tutulmalıdır. Bu yüzden doymamış yağlar tercih edilmeli ve yağ miktarı mümkün olduğunca en aza indirilmelidir.

Bunların yanında beslenme listesinde olması gereken karbonhidratlar ve lif oranının yükseltilmesi çok önemlidir. Yeterli miktarda vitamin ve mineral içeren meyve, sebze ve tahıl grubu lif bakımından da zengin besinlerdir. Günlük alınması gereken porsiyon sayısı sebze ve meyvelerde beş; tam buğdaylı ekmek, baklagiller ve bol tahıllı besinler karışık olarak günde altı porsiyon kadar olmalıdır. Bu grupta bulunan hepsi bir arada değil dönüşümlü olarak öğünlerde yer almalıdır. Yağın azaltılarak bu gruptaki besinlerin yeterli miktarda alınması yeterli olacaktır.

Bunların yanında hep söylenen vitamin ve minerallerin doğal olarak besinlerle alınmasının en doğru en sağlıklı yöntem olmasıdır. Sağlıklı bir diyet için ise güvenilir, alanında uzman bir doktordan destek alarak vücudunuzu tanımak ve vücudunuza göre diyet programı uygulamak en doğru yöntemdir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu