Beslenme Diyet

Sağlıklı Detoks Diyeti Nasıl Yapılır?

Günümüzde çok yaygın olan ama bilgi sahibi olmadan yapılan detoks bilinçsiz uygulandığında vücutta kalıcı hasarlar oluşturabilir. Sağlıklı detoks diyeti nasıl yapılır sorusu herkes tarafından merak edilir bir durum haline gelmiştir. Detoks, sebze ve meyvelerden elde edilen su ile toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Ancak yapılan bir araştırmaya göre bu durum sadece toksinleri atmaya değil toksinlerin yağ depolarıyla kana karışmasını neden olmaktadır ki bu durum büyük bir sağlık problemlerini ortaya çıkarmaktadır.

Çok fazla kilo problemine sahip olan kişilerin sadece sıvılarla beslenerek diyet proramı uygulanması günümüzde oldukça yaygındır. Detoks diyetini uygulayanlar yani birden bire sadece sıvıyla beslenmeye çalışan kişilerde özellikle diyetin ikinci haftasında sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bu sorunlardan bazıları vücut ve baş ağrısı, ciltte kaşıntı olarak ortaya çıkmaktadır.

Bu problemlerle karşılaşmamak için detoks için gerekli olan protein alımında aminoasitlerin enziminin düzgün çalışması ve karaciğerin detoksu için gerekli olan fasulye, baklagil, yemiş ve tohumlardan et ve te ürünleri gibi doğal içerikli proteinler alınması gerekmektedir.

Ayrıca bu süreç içerisinde B vitaminine sahip besinlerin diyet listesinde mutlaka olması gerekmektedir. Bu yüzden beslenme listesinde mutlaka sebze ve meyvelerden koyu renkte olanları tercih edilmelidir. Karaciğerin kendi kendine yaptığı detoks için mutlaka trupgillerden tüketilmesi gerekmektedir. Bu besinler karnabahar, beyaz lahana, brokoli gibi sebzelerdir.

Antioksidan bakımından önemli olan besinlerin tüketilmesi detoks diyetinde önemli bir yer tutmaktadır.  C vitamini bakımından zengin besinler, magnezyum ve selenyum içerikli sarımsak, soğan vb. besinlerin yanında meyve de tüketilmelidir. Ayrıca detoks süresince bol su tüketilmesi de önemlidir. Çünkü Vücut terleme ve idrar yoluyla vücuttaki tüm toksinleri atmaya yardımcı olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu