Beslenme Diyet

Sağlıklı Beslenme Nedir?

Hayatımızın temeli olan çoğumuzun en büyük zevki olan beslenme çok önemlidir. Sağlıklı bir hayat sürdürmemizi sağlayan ve her gün düzenli olarak en az üç öğün beslenme hayatın en önemli ve tek önceliğidir. Sağlıklı beslenme nedir? sorusunun cevabı çoğu kişi tarafından yanlış bilinmektedir. İlk çağlardan günümüze kadar hayatın önceliğidir.

Ülkeden ülkeye, şehirden şehre, yöreden yöreye değişen yemek kültürü fakat değişmeyen şey yemek insan hayatı için yemek ihtiyacıdır. Çoğu kimse yemek için yaşarken çok az insan ise yaşamak için yemektedir. Zaman geçtikçe yemekler çeşitlenmekte ve zenginleşmektedir. Çok eski zamanlarda insanlar beslenme eksikliğinden dolayı sağlık problemi yaşarken günümüzde ise bunun aksine bir durum yaşanmaktadır. Dünyanın dolayısıyla ülkemizin de problemi olan temek beslenme yanlışlığı eski zamanlarda görülen gıda eksikliğinin yerini almaktadır.

Günümüzde yaşanan en büyük problem besinlerin yanlış kullanımı, gereğinden fazla yemek yemek, hazır yemeklerle beslenmek ve besinlerin kimyasal yöntemlerle üretilmesidir.  Ayrıca bunların yanında eğitimli eğitimsiz herkesin yalan yanlış diyetler sunmasıdır. Günümüzde ortaya çıkan birçok kişi beslenme uzmanı olarak ortaya çıkmakta fakat beslenme uzmanı tanımlamasına dair resmi bir açıklama ya da tanımlama yapılmamıştır.

Bu yüzden beslenme ile ilgili yardım almak için dört senelik gıda bilimleri ya da beslenmeyle ilgili bir programdan lisansı olan bir uzmandan yardım almanız sağlığınız, yaşamınız için çok önemlidir. Bunun yanında farklı branşlardaki doktorlar beslenme konusuna çok fazla önem vermekte, bunun yanında gıda ekonomi uzmanları ise besinin korunması ve hazırlanması konusunda gerekli kaynaklar, başvurulacak uzmanlar olarak görülebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu