Saç Bakımı

Saçları Her Gün Yıkamak Doğru Mu?

Kadınların en çok merak ettikleri konulardan birisi de saçları her gün yıkamanın doğru olup olmadığı sorusudur. Erkekler bu konuyu çok fazla kafalarına takmaz ve önemsemezler. Fakat kadınların en önemli aksesuarının saçları olduğu düşünüldüğü zaman bu konuyu ciddiye almaları ve önemsemeleri oldukça normaldir. Peki saçları her gün yıkamak doğru mu ?

Saçı besleyen bazı vitaminler vardır. Aynı zamanda saçın kendi yağı bile saçı besler. Sürekli saç yıkamak, saçta bir yıpranma ve güçsüzleşme meydana getireceği için saçları her gün yıkamak doğru değildir. Sürekli saçı yıkamak, saçtaki vitaminlerin ve minerallerin gitmesine neden olur ve bu nedenle saçınız cansızlaşabilir. Saçlara yapılan uygulama ve işlemlerin ardı arkası kesilmeyince saçlar yıpranıyor ve kullanılan kimyasal maddelerin sayısı da artıyor. Saçınız için çok fazla kimyasal ürün kullanmanız da doğru değildir. Bu durum saçlarınızın güçsüzleşmesini ve kırılıp kopmasına neden olur.

Saç derisinin kendine özgü koruyucu bir floryası bulunuyor. Bu nedenle saça bakım yapılırken de çok özenli davranılması gerekiyor. Bazı kişiler saçlarının çok yağlı olduğunu düşünerek her gün yıkıyor. Fakat bu davranış aslında doğru değil ve saçların floryasının bozulmasına neden oluyor. Saçlarını sık yıkayan kişilerde kepeklenme ve saç dökülmeleri daha çok gözlemleniyor. Deride istenmeyen bakteri ve mantarların oluşması da saçın kalitesinin azalmasına neden oluyor. Saçlar için en ideal olan yıkama süresi haftada 3 gün ve PH değeri 5,5 olan bir şampuanla yıkanmasıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu