Saç Bakımı

Saç Sağlığını Kötü Etkileyen Alışkanlıklar

Farkına varmadığımız bazı alışkanlıklarımız, aslında saç sağlığını kötü etkileyen alışkanlıklar arasındadır. Eğer aşağıdakilerden biri veya birkaçını yapıyorsanız, saç sağlığını korumak için daha dikkatli olmalısınız. Parlak, canlı ve güçlü saçlar için saç bakımı ürünleri kullanmak yetmez.

Saç Sağlığını Kötü Etkileyen Alışkanlıklar

1- Sigara

Sigara sadece solunum yolu hastalıklarına sebep olmaz. Kana karışan zehirli madde saç ve cilt sağlığını da olumsuz yönde etkiler. Sigara kullanırsanız büyük oranda saç kaybı ve saçların yavaş uzaması gibi sorunlar yaşayabilirsiniz.

2- Stres

Psikolojik olarak rahat ve iyi hissetmemek, sadece vücut sağlığımızı etkilemez. Stresli bir ortamda bulunmak saçları zayıflatır ve zamanla saç dökülmesi sorununa yol açabilir.

3- Islak Saçı Toplamak

Biz kadınlar, çoğu zaman saçlarımız ıslakken toplama alışkanlığına sahibiz. Bu en büyük yanlışlardan biridir. Islak saçlar, mantar ve kepek oluşumuna sebep olabilirler.

4- Sıcak Su

Aşırı sıcak su ile saçları yıkamak, saç gözeneklerinin genişlemesine sebep olur. Bu da saçlardaki yağ üretimini değiştirir. Zaman içinde saçlar kuru ve cansız görünmeye başlar. Saç gözeneklerini sıkılaştırmak için soğuk suyla yıkamanız gerektiğini unutmayın.

5- Güneş

Güneş ışınları saçların normal bir şekilde uzamasını ve canlı görüntüsünü olumsuz etkiler. Bu yüzden güneşe çıkarken saçlarınızı korumayı ihmal etmeyin.

6- Elektrikli Saç Şekillendiriciler

Hemen hemen her saç sorununun içinde bu konuya değiniyoruz. Çünkü elektrikli cihazlar, saçları yüksek ısıya maruz bıraktığı için, saçlarda kırık oluşumu oldukça artar. Zamanla bu durum saç kayıplarına da yol açabilir.

Saçlarınızı şekillendirmek veya kurutmak için elektrikli cihazları tercih etmeyin. Olabildiğince doğal yöntemler uygulayın.

7- Saç Boyası

Çok sık saç boyatmak saçları zayıflatır. Her ne kadar saç boyasının kazandırdığı görünümden hoşlansanız da, yılda dört kereden fazla saçlarınızı boyatmayın. Eğer saç boyası kullanıyorsanız, düzenli olarak saç bakımı ürünleri kullanmayı veya doğal yağlarla saç bakımı uygulaması yapmayı ihmal etmeyin.

8- Kaşımak

Zaman zaman, çeşitli sebeplerle saç derimiz kaşınır. Çok sık saç derisini kaşımak, saç köklerindeki canlı hücreleri olumsuz etkiler. Bu sebeple, kaşıma alışkanlığınızı kontrol altına alın.

Eğer kaşıntının kepek veya cilt rahatsızlığı gibi bir sebebi varsa, mutlaka bir doktora gidin.

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu