Saç Bakımı

Saç Kırıklarından Kurtulmak İçin Öneriler

Saç kırıkları, saç sorunlarımızın başında gelir. Kurtulmak için muhtemelen denemediğiniz yol kalmamıştır. Ne kadar saç bakımı yapsanız da doğru bir yol izlemediğiniz sürece sorun devam edecektir. Siz de, saç kırıklarından kurtulmak için bu birkaç öneriyi uygulayabilir ve saçlarınızı eski haline getirebilirsiniz.

Saç bakımı için yüklü miktarda para harcamaya gerek yok. Sağlıklı ve ucuz pek çok yöntemle saç sağlığınızı koruyabilir ve kırık oluşumunu engelleyebilirsiniz. Şimdi bu yöntemleri inceleyeceğiz.

Saç Kırıklarından Kurtulmak İçin Öneriler

Artık saç kırıklarından kurtulmak için kimyasal uygulamalar yapmanıza ve saçlarınızı daha fazla yıpratmanıza gerek kalmadı. Siz de birkaç öneriyi takip ederek saçlarınızı onarabilirsiniz.

1- Doğal Yağlar

Pek çok kozmetik mağazasında saç maskeleri ve saç bakım serumları satılıyor. Saç bakımı için bunlara ihtiyacınız yok. Doğal yağların birkaç damlası bile harikalar yaratabiliyor. Aktarlardan doğal yağlar satın alarak doğal bir bakım yapabilirsiniz.

2- Uçlarından Kestirin

Saç uzatmayı sevenler için bu madde oldukça üzücü. Fakat saç sağlığınızı korumak için yapmanız gereken en önemli şeylerden biri.

Üç ayda bir saçlarınızın uçlarından biraz kestirirseniz saçlarınızın daha hızlı ve güçlü uzamasına destek vermiş olursunuz. Saç uçlarını kestirmek, kırık oluşumunu ve saçların güçsüzleşmesini de önler.

Bu uygulama saç bakımı için atılan ilk adımdır. Eğer yapmazsanız saçlarınız güçsüzleşir ve bir gün daha büyük bir kısmını kestirmek zorunda kalabilirsiniz.

3- Doğal Şampuan

Şampuanın saçlar üzerindeki etkisi tartışılmaz bir gerçek. Saç yapısına uygun şampuan seçimi bu yüzden fazlasıyla önemli. Şampuan seçerken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da şampuanın doğal olmasıdır. Kimyasal katkının olabildiğince az olduğu şampuanları tercih etmelisiniz. Organik şampuanlar saçlara zarar vermez. Aksine saçları besler ve güçlendirir. Bu sayede kırık oluşumu gerçekleşmez.

4- Doğru Fırça

Saç fırçası satın alırken çoğumuz dikkat etmeyiz. Aslında saçlarımızın kırılmasına sebep olan ve saçları en çok yıpratan etkenlerden biri de saç fırçasıdır.

Saç fırçası alırken doğal olmasına ve özellikle sert olmamasına dikkat edin.

6- Saç Şekillendirici Cihazlar

Saç şekillendirici cihazlar saçların en büyük düşmanıdır. Saç kırıklarının ise en yakın dostu diyebiliriz. Kırık oluşumunu en aza indirebilmek için ilk yapmanız gereken şey saçların kurumasına, güçsüzleşmesine ve kırılmasına sebep olacak kadar yüksek ısıya maruz bırakan cihazları bırakmak. Doğru saç bakımı ile cihazları kullanmayı bıraktıktan sonra aradaki farkı görebilirsiniz.

7- Doğru Beslenme

Bol bol meyve ve sebze tüketmek saçların güçlenmesini sağlar. Bu yüzden olabildiğince sağlıklı beslenin.

8- Su

İnsan vücudunun en önemli yaşam kaynağı su, saçlarımız için de mucizevi bir ilaç değerinde. Vücuda bol miktarda aldığınız su, saçlarınızı da besler ve güçlendirir. Böylece kırık oluşumu büyük oranda azalır. Hem vücut hem de saç sağlığınız için günde en az iki litre su tüketmeyi ihmal etmeyin.

9- Masaj

Kafa derisine yapılan masajın kan dolaşımını hızlandırdığını söylemiştik. Özellikle saç bakımı yaparken kafa derisine masaj yaparak uygulamak saçları güçlendirir. Kırık oluşumunun önlenmesi için de olması gereken en önemli şey güçlü saçlardır. Bu yüzden saç bakımı yaparken masaj ile uygulamayı unutmayın.

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu