Saç Bakımı

Saç Fırçası Nasıl Temizlenir?

Saç fırçaları ve taraklar her gün düzenli kullanıldığından en çok temizliğe ihtiyaç duyan saç ürünleridir. Düzenli olarak temizlenmemesi saçların daha sık yağlanmasına ve saç derisinde sivilceler oluşmasına sebep olabilir. Saç fırçaları saç diplerinde biriken toz ve kirleri kendi üzerinde toplayabilir. Aynı zamanda saça sprey, köpük veya jöle gibi ürünler uygulanıyorsa bunları da uçları arasında biriktirir. Fırça üzerindeki kirin tekrar saçlara bulaşmaması açısından fırçanın en az haftada bir kere doğru yöntemler eşliğinde temizlenmesi gerekir. Saç fırçası nasıl temizlenir? Bu sorununun cevabından önce yani saç fırçalarının temizliği yapılmadan önce kullanılan ürünün yapıldığı malzeme tespit edilmelidir. Bazı saç fırçaları organik malzemelerden üretilmektedir. Bu tür ürünler için kendine özel temizleme yöntemleri vardır. Bunun yanı sıra ahşap olan saç fırçaları da vardır. Bu tarz ürünlerin uzun süre suya maruz kalması ahşabı bozabilir. Aynı zamanda cilasının aşınıp sökülmesine sebep olabilir.

Saç fırçası temizlenmeden önce üzerinde biriken saçlar tamamen temizlenmelidir. Uçları sık olan fırçalar için bu işlem oldukça zordur. Fakat seyrek ve iri uçları olan fırçalarda bu işlem kısa ve kolaydır. Sık uçları olan fırçalarda kürdan gibi fırçaya zarar vermeyecek şeyler kullanılarak arada kalan saçlar çıkarılabilir.

Plastik olan fırçalar hazırlanan deterjanlı ılık bir suda bekletilebilir. Suyun içinde bekletilen fırça sudan çıkarmadan elle temizlenebilir. Daha sonra bol su ile durulandığında temizleme işlemi bitmiş olur. Durulama işlemi sırasında fırçanın üzerinde sabun veya deterjan artığı kalmamasına özellikle dikkat edilmelidir. Hazırlanan suya sabun veya deterjan yerine bir çay bardağı kadar sirke koyularak da temizleme işlemi gerçekleştirilebilir. Sirke de mevcut herhangi bir temizleme ürünüyle aynı işlemi görecektir. En son fazla suyundan arındırıp temiz bir bez veya kağıt havlu ile fırça kurulayarak işlem tamamlanmış olur.

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu