Saç Bakımı

Saç Düzleştirici Saç Döker mi?

Saç düzleştirici veya saç maşası gibi cihazları kullananların mutlaka içlerinden ‘saç düzleştirici saç döker mi?’ sorusunu geçirdiklerini söylemek mümkün. Bu sorunun cevabına kesin olarak evet veya hayır demek çok da sağlıklı değildir.

Maşa ve düzleştiriciler saç dökülmesinde tek başına etkili olamaz. Fakat sık sık kullanılıyorsa saça zarar verir. Saç tellerinin yıpranmasına ve zayıflamasına sebep olur. Saçlar gücünü kaybeder ve kırılmaya başlar. Bu da saçların dökülmesini artıracaktır.

Saçları düzleştirmek için kullanılan ve ısıyla çalışan düzleştiriciler dışında farklı yöntemler de vardır. Örneğin çeşitli kozmetik ürünleri kullanarak saçın düzleşmesini sağlamak. Bu ürünlerin içinde pek çok kimyasal madde bulunduğundan saçı düzleştirmesinin yanı sıra saçlara ve saç köklerine zarar verir.

Kısacası her iki yöntemde de saçlar yıpranır ve güçsüzleşir. Ama bundan korunmak da mümkündür. Özellikle sık sık saç düzleştirici cihaz kullananların kullanma süresinde biraz arayı açması gerekmektedir. Daha seyrek kullanmak ve kullanılmayan zamanlarda da saça kimyasal hiçbir madde içermeyen, tamamen doğal yağlardan oluşan bakımlar yapılmalıdır. Bunlar saçı güçlendirecek ve kendini toparlamasını sağlayacaktır.

Herkes hem saçları istediği gibi şekil alsın hem de yumuşak ve sağlıklı olsun ister. Düz veya kıvırcık saçlara sahip olmak için kullanılan cihazlar mutlaka saç tipine uygun seçilmelidir. Fakat her halükarda bu saça belli oranda zarar verir. Bundan korunmak ve saç sağlığını korumak için bu tarz ürünleri/cihazları kullanırken belli aralıklar verilmelidir. Örneğin bir hafta boyunca kullanıldığında iki haftalık bir ara verilmeli ve saçların kendini toparlaması beklenmelidir. Bu sürede de daha önce söylediğimiz gibi doğal bakım yağları kullanılmalıdır. Ayrıca bu cihazlarla saçlarımıza bir işlem yapmadan önce kozmetik mağazalarında rahatlıkla bulabileceğiniz koruyucu spreyleri de kullanabilirsiniz.

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu