Saç Bakımı

Saç Dökülmesiyle Mücadele Etmenin Yolları

Saç dökülmesi hemen hemen herkesin sorunudur. Saçlar pek çok sebeple dökülmeye başlayabilir. Önemli olan durdurmanın ve kellik boyutuna ulaşmadan engellemenin yolunu bulmaktır. Endişelenmeyin, saç dökülmesiyle mücadele etmek sandığınız kadar zor değildir.

Saç dökülmesi, kulağa korkunç geliyor olabilir. Fakat savaşmadan asla kendinizi kaybetmiş saymayın. Birkaç yol deneyerek saçlarınızın dökülmesini durdurabilirsiniz. Hatta saçlarınıza gerekeni yaparsanız eskisinden daha güçlü saçlara bile sahip olabilirsiniz. Gelin, saç dökülmesiyle mücadele etmenin yollarını birlikte inceleyelim.

1- Her gün yıkamayın

Saçlarınızı her gün yıkıyorsanız yağlanmaya ve pek çok soruna açık hale getirmiş olursunuz. Her gün yıkamak saçların doğal yapısını ve yağ dengesini bozar. Bu da saçların zamanla yıpranmasına sebep olur.

2- Doğal şampuan kullanın

Kullandığınız şampuan saçlarınızın istediğiniz görünüme kavuşmasını sağlar. Fakat sürekli kullandığınız için, içeriğindeki bazı maddeler saçlarınıza zarar verebilir. Bu nedenle şampuan alırken doğal olanları seçmeye özen göstermelisiniz.

Eğer şampuanınızı değiştirme şansınız yoksa, düzenli olarak saç bakımı yaparak da saçlarınızı koruyabilirsiniz. Ona da vaktim yok diyenlerden misiniz? O zaman doğal yağlardan satın alın ve birkaç damlasını şampuanınıza ekleyin. Saçlarınıza gerekli bakımı sağlayacaktır.

3- Saç diplerine masaj yapın

Saç dökülmelerini önlemek için en iyi yöntemlerden biri kafa derisine yapılan masajdır. Bu eylem kan akışını sağladığı için yeni saçların çıkmasında da etkili olur. Özellikle saç bakımı için kullandığınız ürünleri beş dakika boyunca masaj yaparak uygularsanız farkı kısa sürede görebilirsiniz.

4- Sağlıklı besinler tüketin

Saçlarımızın ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri vücudumuza almalıyız. Bu yüzden sağlıklı beslemek sadece vücudumuz için değil, saçlarımız için de çok önemlidir.

Elma, yumurta gibi biotin içeren; kabak çekirdeği, tahıllar, ceviz, badem, süt gibi çinko içeren; nane, dereotu, maydanoz, semizotu gibi silikon içeren besinler tüketilmesi saç sağlığı için oldukça önemlidir.

5- Saçlarınıza zarar vermeyin

Saçlarınız için yapabileceğiniz en basit şey düzenli olarak taramaktır. Bunu yaparken doğal saç fırçası tercih etmeniz gerektiğini de unutmayın.

Saçlarınıza sıkı ve saçları çekiştiren tokalar takmamaya özen gösterin. Aynı zamanda saçlarınıza kimyasal katkılı kozmetik ürünleriyle saç bakımı uygulaması yapmayın.

6- Su için

Su içmek sadece vücut değil saç sağlığı için de oldukça önemlidir. Bu yüzden her gün en az iki litre su içmeyi unutmayın.

7- Bazı ürünleri daha az tüketin

Tuz ve süt ürünleri saç dökülmesinde önemli bir etkendir. Bu yüzden olabildiğince azaltmaya çalışın.

8- Saç bakımı yapın

Daha önce de söylediğimiz gibi doğal yağlar saçların en iyi dostudur. Doğal yağlarla saç bakımı maskeleri yapın ve düzenli olarak saçlarınıza uygulayın. Saç dökülmelerinizin durduğunu ve saçlarınızın eskisinden daha sağlıklı uzadığını göreceksiniz.

9- Stresten kaçın

Saç dökülmelerinin nedenleri arasında belki de ilk sıralarda yer alacak etken strestir. Bu yüzden stresli ortamlardan olabildiğince uzaklaşın. Kendinizi dinleyin ve daha sakin, huzurlu ortamlara girin. Karşınıza çıkan zorluklarla baş etmeye çalışmak bazen sadece bedeninizi değil saçlarınızı da yorar. Kısa bir tatil veya rahatlatıcı sporlar deneyin. Saçlarınız da siz de güçleneceksiniz.

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu