Saç Bakımı

Saç Dökülmesi Dengeli Beslenme İle Önlenebilir Mi?

Saç dökülmesinin birçok sebebi vardır. İş stresi, özel hayatta yaşanan sıkıntılar, doğum, uykusuzluk ve buna bağlı olarak ortaya çıkabilen düzensiz beslenme gibi birçok faktör etkili olabilir. Özellikle kişinin geçirmiş olduğu bir hastalık varsa bu hastalığın etkisi ile saç dökülmesinin görülmesi mümkündür. Peki saç dökülmesi dengeli beslenme ile önlenebilir mi? Evet tabi ki önlenebilir. Saç dökülmesinin en önemli sebeplerinden biri de aşırı zayıflamaktır. Vücut için gerekli olan vitamin ve mineraller alınmadığında saç dökülmesi kaçınılmazdır. Aşırı zayıflamanın saç dökülmesine sebep olmasının yanı sıra ciltte sarkmalar ve erken yaşlanma gibi sorunları da beraberinde getirir.

Beslenme alışkanlıkları değiştirilmeli, öğün atlamadan beslenme düzeni oluşturulmalıdır. Yağlı yiyecekler, kızartmalar, hazır gıdalar, aşırı tuzlu yiyecekler saç dökülmesinde etkili olduğu gibi başka sağlık sorunlarını da beraberinde getirir.

Protein ağırlı beslenme, yağsız et, tavuk, balık, yoğurt, süt, sebze ve salata tüketimi, öğün aralarında yenebilecek olan fındık, badem gibi atıştırmalıklarla sağlıklı bir beslenme programı oluşturabilir sağlık sorunlarınızla birlikte saç dökülmesini de önleyebilirsiniz.

Ayrıca sigara ve alkol kullanımının da bırakılması saç dökülmesinin önlenmesi açısından çok önemlidir. Alkol kendi başına zararlıdır. Ancak yanında tüketilen yağlı ve tuzlu yiyecekler bu zararlılığı kat kat arttırır. Sigara dumanına maruz kalan saçınızın kötü kokacağı gibi saç diplerinizin nefes almasını da engellemiş olursunuz. Ayrıca sigaranın ciğerlerinize ve vücudunuza verdiği zararlar saymakla bitmez. Sağlığınız için zararlı ürünleri tüketmekten kaçınmalısınız.

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu