Saç Bakımı

Saç Derisine Masaj Yapmanın Faydaları Nelerdir

Saç bakımı için yapılan maskelerin yanı sıra saç derisine yapacağınız masaj saç derisinde kan dolaşımını hızlandıracaktır. Saç derisine yapılan masaj ile saçlarınızdaki yağ dengesi düzene girer, saç dökülmeleri azalır ve saçlarınız sağlıklı bir görünüme kavuşur. Gün içerisinde yaşanan stresin giderilmesine yardımcı olması da saç derisine masaj yapmanın faydaları arasındadır.

Saçlarınıza bakım yaparken saçlarınızı temiz olmasına özen gösterin. Masaj yaparken esansiyel yağlar kullanabilirsiniz. Bu yağları saç derisine sürerken masaj yaparak yavaş ve dairesel hareketlerle yapmalısınız.

Saç diplerinize sert dokunuşlarla masaj yapmanın saçlarınıza zarar vereceğini unutmayın. Çok sert ve sık yaptığınız masaj saç derinizde salgılanan yağ miktarının artmasına neden olur. Bu nedenle saçların çok fazla yıkamasına neden olur. Saçların çok sık yıkanması saç sağlığı için doğru bir uygulama değildir. Saçı koruyan lipitlerin yok olmasına sebep olur. Bunun sonucunda ise sağlıksız ve mat görünen saçlara sahip olursunuz.

Saçlarınızı yıkamadan önce masaj yağı ile saçlarınızı yumuşatabilir, nemlendirebilir ve en önemlisi saç derinize masaj yapabilirsiniz. Saçınıza kullandığınız masaj yağını duştan önce yumuşak dokunuşlarla saç derisine yedirin ve saçınızda 10 dakika bekletin. Bu bekleme sürecinde saçınızı bir havlu ile sarın. 10 dakika sonra saçınızı yıkayabilirsiniz. Kullandığınız masaj yağı saç diplerini güçlendiren ve saç dökülmesini engelleyen bir yağ olmalıdır. Bu yağı saçınıza gece sürerseniz sabaha kadar saçınızda bekletebilirsiniz. Uyandığınızda saçlarınızı saç tipinize uygun bir şampuanla yıkayabilirsiniz. Yıkama işleminde de şampuanla saçınıza masaj yapabilirsiniz. Saç diplerinize sürdüğünüz masaj yağının temizlenmesi için saçlarınızı iki defa yıkamanızda fayda vardır.

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu