Saç Bakımı

Saç Boyası Alerjisi Nedir

Kadınların fiziki görünüşlerinde değişiklik yapmak istediklerinde ilk yaptıkları şey saçlarını boyatmak daha önce hiç kullanmadıkları bir saç rengini denemek olur. Bazen bu denemeler memnuniyetsizlikle sonuçlanabilir. Özellikle erken yaşlarda saç boyamaya başladıysanız cildinizde alerjik reaksiyonlar oluşma ihtimali daha yüksektir. Saç boyası alerjisi genellikle yüzde, göz kapaklarınızda, kulak arkasında kızarıklık şeklinde görülebilir. Vücutta ödem oluşulabilir ve şişlikler meydana gelebilir. Ayrıca cildinizde kabuklanma, kaşıntı ve gözlerde sulanma görülebilir.

Saçınızı boyatmak istiyorsanız öncelikle yapmanız gereken şey bir yama testi yaptırmaktır. Özellikle ilk defa saçınızı boyatacaksanız boyayı dirseğinizin iç yüzü ve kulak arkasında test etmelisiniz. Bu testi yaptıktan sonra iki gün boyunca duş almamalısınız. Testi yaptığınız bölgede kızarıklık, kaşıntı gibi etkiler görülürse boya yapılmamalıdır. İlk defa saçınızı boyatacaksanız bunu evde yapmamalısınız. Bu işin eğitimini almış birinin bu işlemi yapmasında fayda vardır. Güvendiğiniz bir kuaföre gidip saçınızı boyatmanızda fayda vardır. Ancak boyayı saçınıza sürdüyseniz ve cildinizin tahriş olduğunu gördünüz. Bu durumda hemen saçlarınızı bol su ile yıkamalısınız ve boyayı mümkün olduğunca çabuk bir şekilde saçınızdan uzaklaştırmalısınız.

Saç boyaları farklı özelliklerdedir. Kalıcı, geçici, doğal, yarı kalıcı gibi boya çeşitleri vardır. Bu boya çeşitlerinden en çok tercih edileni kalıcı boyadır.  Kalıcı boya 4-6 hafta sonra tekrar edilir. Geçici saç boyaları adından da anlaşılacağı gibi geçicidir. Saçınızı yıkadığınızda boya saçtan tamamen çıkar. Geçici saç boyalarının ciltte alerjik reaksiyon gösterme ihtimali çok azdır. Ayrıca çok sık saç boyamak saç köklerine zarar vererek saçların mat görünmesine neden olur.

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu