Gebelik

Romatoid Artrit ve Gebelik

Romatoid artritin doğurganlık çağında görülen bir hastalık olması nedeniyle hamilelik döneminde sıkça karşılaşılan bir durumdur. Ancak gebelik hastalığı pozitif yönde etkilemektedir. Yani romatoid artrit şikayetleri hamilelik boyunca hafiflemektedir. Hastalığın şikayetlerinde hafiflemeler gebeliğin ilk dönemlerinde başlar ve doğum sonrasında yeniden şiddetlenmeye başlar.

Romatoid artrit tedavisi için kullanılan ilaçlar hamilelik döneminde zararlı olabilir. Bu nedenle gebe kalma düşünceniz varsa veya gebe kaldığınızı fark ettiğiniz anda hemen doktorunuzla iletişime geçmenizi öneniyoruz.

Romatoid Artrit Hastalığının Bebek İçin Risk Teşkil Eder Mi?

Romatoid artrit şikayetleri hamilelik döneminde hafifler dolayısıyla anne ve bebek için bir risk teşkil etmemektedir. Ancak nadir de olsa gebelik döneminde şikâyetler normalin aksine şiddetlenebilir, düşük bir risk olsa da düşük doğum ağırlıklı bebek veya düşük yapma olasılığı olabilir. Ayrıca romatoid artrit ilaçları anne karnındaki bebeğe zarar verebilir. Bu yüzden doktor kontrolü ile kullanılmalıdır. Tüm bunların yanında romatoid artritli annelerin sağlıklı bebek doğurabileceği de unutulmamalıdır.

Sağlıkla kalın 🙂

                                                                                                                          Büşra YAĞCI

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu