Kadın Sağlığı

Rektovajinal Fistül, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsağın son kısmı (rektum) ile vajina arasında bağlantı yani delik olması durumu rektovajinal fistül olarak adlandırılır. Rektovajinal fistülün varlığında rektumdaki dışkı vajinaya geçer.

Rektovajinal fistül nedenleri

Rektovajinal fistüllerin oluşma nedenleri arasında doğum, doğumla ilişkili cerrahi işlemler ve doğuma bağlı travmalar ilk sırada gelmektedir. Histerektomi (rahmin alınması ameliyatı) ve vajinaya yakın organlarla ilgili yapılan cerrahi işlemler sonrasında rektovajinal fistül meydana gelebilmektedir. Bu nedenlerin yanı sıra bağırsak hastalıkları (crohn hastalığı), radyoterapi, inflamatuar ve bazı kanserler  de rektovajinal fistüle neden olabilir.

Rektovajinal fistülün belirtileri

Rektovajinal fistülün nedeni ve büyüklüğüne bağlı olarak belirtisi değişiklik gösterir. Delik küçük olduğunda durumun farkına varmak güç olur.

  • Vajinadan gaz gelmesi
  • Vajinadan dışkı gelmesi
  • Vajinadan kötü kokulu akıntı gelmesi
  • Sıklıkla vajinada iltihaplanma (vajinit) olması
  • Gaz veya dışkı kaçırma
  • İdrar kaçırma
  • Cinsel ilişki sırasında ağrı

Rektovajinal fistülün tanısı

Rektovajinal fistül tanısı için makattan mavi boya verilerek vajinaya yerleştirilen gazlı bezin boyanıp boyanmaması incelenir. Vajina ile rektum arasında bağlantı olması durumunda vajinadaki bez boyanacağından rektovajinal fistül teşhisi koyulur.

Rektovajinal fistülde tedavisi

Bu hastalarda altta yatan sorunu tedavi etmek gerekir. Daha çok iltihabi bağırsak hastalığı olan kişilerde bu durumun temelinde yatan sorun tespit edilerek tedavi etmek gerekir. Kesin tedavisi cerrahidir. Ameliyatın anüs ve vajina yoluyla, bazen de karın yoluyla yapılması gerekebilir.

Mercan Bozkurt

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu