Kadın Sağlığı

Rahim Kanseri (Endometrium Kanseri)

Rahim kanseri terimiyle ifade edilen tek bir kanser türü değil, rahim dokularında gelişen kanserler ifade edilmektedir. Rahim kanserleri içinde en sık görülen tipi endometrium kanseri olduğundan dolayı genellikle rahim kanseri denildiğinde bu tip kastedilir. Endometrium  rahmin iç yüzünü döşeyen zar olduğundan endometrium kanseri halk arasında rahim içi kanseri ya da rahim iç zarı kanseri olarak adlandırılır. Rahim kanserlerinin diğer tiplerini uterin sarkomlar oluşturur.

Rahim kanseri belirtileri

Rahim kanserlerinde en sık görülen ve en önemli belirti vajinal kanamadır. Rahim kanserlerinin köken aldıkları yerden dolayı kolayca vajinal kanama oluşabildiği için hasta  doktora erken başvurur. Bu sayede genellikle erken tanı konulduğundan vajinal kanama rahim kanserlerinin iyi bir özelliğidir. Rahim kanseri genellikle menopozda olan kadınlarda görülür. Menopoz döneminde görülen bu kanama hemen dikkat çeker ve kadınların doktora başvurmasını sağlar. Kanama dışında nadiren akıntı, ağrı, aşırı kilo kaybı gibi şikayetler de görülebilir. Hiç belirti göstermeden muayenede şüphe edilmesi ya da biyopsi sonrası tanı konulması da sık olur.

Rahim kanseri nedenleri

Endometrium kanseri aşağıdaki risk faktörlerini taşıyan kadınlarda daha sık görülür:

  • Aşırı kilo
  • İnfertilite
  • Polikistik over hastalığı (PCOS)
  • Anovulasyon (yumurtlama olmaması)
  • Hiç doğum yapmamış olmak
  • Geç menopoz
  • Meme kanseri nedeniyle tamoksifen tedavisi almak endometrium kanseri riskini artırır.

Rahim kanseri tanısı

Rahim kanserinin en yaygın görülen tipi endometrium kanserininkesin tanısı genellikle biyopsi ile konur. Alınan parçanın incelenmesiyle kanser varlığı ve türü belirlenir. Muayene, tomografi, MR, ultrasonografi gibi yöntemler kanser için sadece şüphe oluşturabilir, kesin tanı koydurmaz.

Rahim kanseri tedavisi

Uterin kanserlerin türüne, tipine, evresine göre ameliyat, kemoterapi ya da radyoterapi tedavi yöntemleri çeşitli kombinasyonlarla uygulanır. Tedavide genellikle ilk olarak ve en sık uygulanan yöntem ameliyattır. Ameliyatta sıklıkla lenf bezleri, yumurtalık, rahim gibi dokulardan örnek alınarak evreleme işlemi uygulanır. Ameliyat genellikle açık yöntemle yapılır fakat bazen laparoskopik (kapalı yöntem) olarak da yapılabilmektedir. Ameliyat süresi genellikle 2-5 saat arasında değişir. Bu süre uygulanan teknik ve duruma bağlı olarak değişkendir.

Operasyon sonrası hastalığın evresi patolojik incelemeye göre belirlenir. Belirlenen kanser tipine ve evresine, derecesine (grade) göre ek olarak radyoterapi (ışın tedavisi) ya da kemoterapi verilir. Erken evrelerde ve bazı tiplerde ameliyata ek tedavi gerekmez. Endometrium tedavisinde uygulanan yöntemlerden birisi de hormon tedavisidir (progesteron hormonu).

Endometrium kanseri genellikle erken evrede tanı alan kanser türü olduğundan bu kanserde başarı oranı yüksektir.

Rahim kanseri ameliyatı sonrasında

Ameliyat ve ek tedaviler sonrası hastalar düzenli periyotlarda kontrole çağırılırlar. Kontroller genellikle ilk aylar 3 ay ara ile başlar ve seyrelerek devam eder. Ameliyat sonrası ilk günlerde kanama olabilir ve sonrasında tamamen kesilir. Eğer kanama uzun süre devam eder ya sa uzun aradan sonra tekrar başlarsa mutlaka doktora başvurulmalıdır. Genellikle ameliyat sonrası en geç 1 hafta içinde taburcu olan hastanın başka hastalığı ya da ek problemi yoksa hasta normal olarak beslenebilir. Ameliyat sonrası genellikle 2 ay geçmeden cinsel ilişkiye girilmemelidir. Uygulanan ameliyatta vajen dokusu alınmadığından rahim kanseri ameliyatları cinsellikle ilgili bir probleme neden olmaz. Fakat ek tedavi olarak uygulanan radyoterapi (ışın tedavisi) vajinal kuruluğa neden olabilir.

Tarama ve önleme

Rahim kanserlerinde herhangi bir tarama ve önleme yöntemi yoktur. Rahim ağzı (serviks) kanserlerinde koruma amaçlı uygulanan HPV aşısı gibi rahim kanserlerinde uygulanan önleyici bir aşı yoktur.

Endometrium Kanseri

Rahim kanserleri içinde ne sık görülen endometrium kanseri aynı zamanda en sık görülen jinekolojik kanserdir. Ortalama görülme yaşı 60 civarı olan endometrium kanseri genellikle menopoz dönemindeki kadınlarda görülür.

Uterin Sarkomlar

Tüm rahim kanserlerinin yaklaşık %5’ini sarkomlar oluşturur. En sık görülen 3 tip:

  • Karsinosarkom (Malign mix müllerian tümör, MMMT)
  • Leiomyosarkom (LMS)
  • Endometrial stromal sarkom

                                                                                                                  Mercan Bozkurt

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu