Gebelik

Pyelektazi (Hidronefroz- Gebelikte Bebek Böbreğinde Genişleme, Büyüme)

Renal pelvis (böbrek pelvisi) böbreğin idrar toplayan kısmına verilen addır. Renal pelvisin gebelikte ön-arka çapın 4-10 mm arası olacak şekilde genişlemesi hafif pyelektazi (hafif hidronefroz) olarak adlandırılır. Böbrek pelvisindeki genişleme 10 mm’nin üzerinde ise bu durum ciddi pyelektazi veya hidronefroz olarak değerlendirilir.

Gebeliklerde %1-4 oranında karşılaşılan genişleme durumu sadece 500’de birinde ciddi problemlere yol açar. Hidronefrozun down sendromu ve diğer kromozomal anomalilerle ilişkisi olduğundan  down sendromu kuşkusu oluşturacak başka anomali varlığı detaylı ultrasonografi ile hafif hidronefroz durumunda bile araştırılmalıdır.

Hidronefroz nedenleri

Doğum sonrası da pyelektazi devam ediyorsa genellikle vezikoüreteral reflü (idrar torbasından böbreğe doğru idrar kaçışı) ya da üreterin(idrar borusu) böbrek pelvisiyle birleştiği yerde tıkanıklık nedenlidir.

Daha nadir görülen sebepler;

  • Üretral atrezi
  • Ektopik üreterosel
  • Posterir üretral valf
  • Çift toplama sistemi gibi ürolojik anomaliler

Hidronefroz takip ve tedavisi

Ultrason ile bebekteki hidronefrozun gebelik boyunca aralıklı olarak takibi yapılmalıdır. İki böbrekte de ciddi pyelektazi olması daha riskli bir durumdur, bu durumda bebeğin suyu azalabileceğinden takibi yapılmalıdır. Oligohidroamnios(su azalması) aşırı derecede ise erken doğum gerekebilir. Bebeğin böbrekleri doğum sonrası ultrason ile tekrar değerlendirilmelidir. Genişleme tek böbrekte ve az ise ya doğum öncesi düzelme olur ya da doğum sonrası birkaç ay içinde genellikle kendiliğinden düzelir. Fakat genişleme fazla ise genellikle çocukluk döneminde ameliyat gereklidir. Ameliyatın gerekli olup olmadığına da doğum sonrası bazı testler ve ultrason ile karar verilir.

Mercan Bozkurt

Merhaba, ben Mercan. Hemşireyim. 2016’da Marmara Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezun oldum. 2017’den beri Tıp Fakültesi hastanesinde çalışıyorum. Hemşirelik insanların hayatına dokunan bi meslek ve yaptığım işi seviyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu