Beslenme Diyet

Pritkin Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır

Kalp dostu olarak bilinen Pritkin diyeti karbonhidratı yüksek, yağ oranı düşük, orta düzeydeki egzersizlerle uygulanan bir yaşam şekli halinde uygulanan diyet programıdır. Adını doktorundan alan Pritkin diyeti yine adını doktorundan almış Atkins diyetinin tam zıttıdır. Protein ve yağ ağırlıklı olan Atkins diyetinin tersine Pritkin diyetinde protein ve yağ oranı düşük, tam tahıllı ürünler, doğal kompleks olan karbonhidratların ağırlıkta olduğu bir diyet programıdır.

Pritkin diyeti batıdaki insanların aşırı kilolu olma sebebini tam tahıllı ürünlerin tüketilmemesine bağlayarak ortaya çıkarılmış bir diyet programıdır. Pritkin diyet programının temelinde sınırlı sayıda porsiyon miktarı oluşturmaya bağlıdır. Günlük olarak yulaf, kahverengi pirinç, tam tahıllı ürünlerin, kuru fasulye, sebze, patates gibi nişastalı besinlerin minimum 5 fincandan oluşan porsiyonlarla tüketilmesi önerilir.

Beyaz unla yapılan besinlerin günde en az iki kere tüketilmesi ya da en uygun şekli hiç tüketilmemesi önerilir. Sebzelerden turuncu renkte olanları, koyu yeşil yapraklı sebzeleri minimum 4 fincanlık porsiyon halinde tüketmenin doğru olduğu belirtilmektedir. Günlük en az üç porsiyon meyve ve bu porsiyonlardan birinin meyve suyu olabileceği, yine günlük olarak yağsız süt, yoğurdun ise iki porsiyon olarak tüketilebileceği vurgulanmıştır.

İyi pişirilmiş 100 gr’lık yağsız kırmızı et ve et ürünlerinin yanında deniz ürünlerinden kabuklu olanları ya da balığın haftada bir kez tüketilmesinin yeterli olacağı belirtilmiştir. Beyaz etin kesinlikle yasak olduğu bu diyet programında haftada en az yedi adet yumurta beyazının tüketilmesinin faydalı olacağı belirtilmiştir. İşlem görmüş et ve süt ürünlerinden, kekk, kurabiye gibi besinlerden kesinlikle uzak durulmalıdır. Bunların yanda yapılacak olan orta düzeydeki egzersizle desteklenmesi gereken diyet programında bol su ve kafeinsiz içecekler ve günde bir kez bitki çayı içilebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu