Kadın Sağlığı

Polikistik Overde Hamile Kalma

Polikistik over kısırlığa neden olur mu? Polikistik overde hamile kalma mümkün mü? Gebeliğe zarar verir mi? hastaların en çok merak ettikleri sorulardır. Polikistik overde gebe kalmak mümkün fakat  gebelik normal duruma göre daha geç elde edilir.

Polikistik overde neden gebelik daha geç elde edilir?

Polikistik overli hastalarda hamile kalmayı geciktiren başlıca faktör yumurtlama(ovulasyon) olmaması veya geç olmasıdır. Bu sorundan dolayı gebelik oluşmasını hızlandırmak için yumurtlamayı düzenleyici tedaviler verilir. Polikistik overli hastalar için hamile kalmak her zaman zor, tedavi ile ya da  geç olur gibi bir şart yoktur. Tedavi olmadan ve bir iki ay içinde de gebelik oluşabilir. Polikistik over olup kendiliğinden hamile kalanlar da mevcuttur.

Polikistik overde hamilelik için ne gibi tedavi uygulanır?

Hem yumurtlamayı düzenlemeye yardımcı olmak hem de gebelik şansını artırmak için varsa fazla kilolar verilmelidir. Bunun dışında  yumurtlamayı sağlamak amacıyla genellikle 6 ay klomifen sitrat (klomen, serophene) türü ilaçlar kullanılır. Klomifen ilaçları ile gebelik elde etme oranı 6 ayda ortalama %40-50’dir. (ovulasyon %80 oranında elde edilir.)

6 ayda klomifen ile gebelik oluşmazsa genellikle iğne ile tedavi edilir. Gebelik iğne (gonadotropin) uygulaması  ile 3-6 ayda elde edilmezse sonraki ve son seçenek tüp bebek (IVF) uygulamasıdır. Aşılama (IUI) klomen ve gonadotropin uygulamalarına eklenebilir.

Hangi  durumlarda polikistik overde tüp bebek (IVF) uygulanır?

  • Rahim filminde (HSG) tüplerin kapalı olduğunun tespit edilmesi
  • Yumurtlama tedavisine rağmen gebelik elde edilememesi
  • Anne yaşının (35 yaş üzeri) olması
  • İleri derece endometriozis (çikolata kisti) saptanması
  • Sperm sayısı veya yapısının anormal olması

Polikistik overde uygulanan tüp bebek tedavisi ile diğer nedenlerden dolayı  gebelik oluşmayan durumlarda uygulanan tüp bebek tedavisinin başarı oranları aynıdır. Ayrıca obezite polikistik overli hastalarda  tüp bebek uygulamasında  başarı şansını azaltmakta ve düşük riskini artırmaktadır.

Polikistik overde hamile kalma artan riskler

  • Erken doğum
  • Düşük doğum ağırlığı
  • Gebeliğe bağlı diabet (şeker hastalığı)
  • Gebeliğe bağlı yüksek tansiyon

Mercan Bozkurt

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu