Kadın Sağlığı

Polikistik Overde Ameliyat

Polikistik over tedavisinde  öncelik varsa fazla kiloların verilmesi, yaşam tarzı değişikliği ve gerekli ise ilaç tedavisidir. Gebelik isteniyorsa gebelik elde edilmesine yönelik bir tedavi uygulanır. Peki polikistik over ameliyat gerektirir mi? Polikistik overde ameliyat (cerrahi tedavi) nadiren uygulanan bir  yöntemdir.

Çocuk istemi olup ilaç tedavisi ile yumurtlama sağlanamayan hastalara ameliyat uygulanabilir. Klomifen veya diğer iğne tedavileri ile yumurtlama sağlanamayıp ameliyat edilmiş bazı hastalarda yumurtlamanın olması sağlanmıştır.  Bu hastalarda gebelik elde etmek için ameliyata başvurmadan doğrudan tüp bebek yöntemi de uygulanabilir.

Ameliyat eski yıllarda yumurtalıktan (over) üçgen kama şeklinde bir bölgenin kesilerek çıkarılması (wedge rezeksiyon) şeklinde yapılırken günümüzde yumurtalıklara delik açma (drilling) şeklinde yapılmaktadır. Bu ameliyatlar karın içi bir video kamera ile gözlenerek (laporoskobik) yapılmaktadır. Laparoskopik ovarian drilling ameliyatında lazer ile her bir yumurtalığa 4-10 mm derinliğinde 4-5 tane delik uygulanır.

Bu ameliyatlardan sonra;

  • Yumurtlama oranında artış görülmüştür.
  • Tüylenme azalmıştır.
  • LH düşer.
  • Bazı araştırmalar drilling ameliyatı sonrasında gebelik oranında artış bildirmiştir.

Ameliyatın faydaları anlatıldığı gibidir. Seçilmiş bazı hastalar için alternatif tedavi olarak uygulanabilir. Fakat ameliyat kendisine ve anesteziye bağlı riskler bulundurur. Ameliyata bağlı over etrafında yapışıklık oluşabilir. Drilling ameliyatı özellikle tüp bebek yöntemi ile gebelik elde etmek için imkanı olmayan veya istemeyen hastalara yapılabilir.

                                                                                                                  Mercan Bozkurt

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu