Kadın Sağlığı

Polikistik Overde Adet Düzensizliği (Adet Gecikmesi)

Polikistik overde adet düzensizliği, düzensiz yumurtlama olması veya yumurtlama olmamasından dolayı görülür. Yumurtlamanın düzenli olması adet döngüsünün her ay düzendi olması için ilk kuraldır. Yumurtlama sonrası progesteron hormonunun bir süre etki gösterip azalması adet kanamasının başlamasını sağlar. Adet gecikmesi yumurtlama olmadığında progesteron salgısı da olmadığından dolayı yaşanır. Rahim iç tabakası kalınlaşır ve aşırı kalınlaşma olduğundan bir süre sonra kanama görülür. Fakat gecikmeli görülen bu kanama  düzenli ve normal  adet kanaması miktarınca olmaz, bazen uzun süreli ve aşırı miktarda adet kanamaları görülebilir. Normal adet oluşum düzenini bilmek bu düzensizliğin daha iyi anlaşılabilmesi açısından faydalı olacaktır.

Polikistik over tanısı için adet düzensizliği olması şart değildir. Nadiren görülse de polikistik over olup düzenli  adet görenler mevcuttur. Genellikle  2-3 ayda bir bazen daha uzun aralıklarla adet görülebilir. Kanamalar ara sıra aşırı ve uzun süreli olabilir. Adet gecikmesi süresi değişkendir.

Polikistik Overde Adet Düzensizliği Tedavisi

Adet düzensizliği veya gecikmesinde tedavi amacıyla doğum kontrol hapları ya da progesteron hormonu türevi ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar doktor kontrolü altında kullanılmalıdır, muayene ile ilacın kullanılması için sakınca olmadığı netleştirilmelidir. Gebelik isteyen hastalarda bu ilaçlar kullanılmaz, yumurtlama tedavisi (ovulasyon indüksiyonu) verilir. Tedaviden önce adet gecikmesinin sebebi araştırılmalıdır. Polikistik over dışında başka bir sebebe (troid hormon bozukluğu) de bağlı olabilir. Böyle durumda sebebe yönelik tedavi de uygulanır.

Varsa fazla kilonun verilmesi adetlerin düzenlenmesi ve yumurtlama düzeni oluşmasını kolaylaştıracaktır. Bu durum ilaç tedavisinden önce dikkat edilmesi gerek bir konudur.

                                                                                                                  Mercan Bozkurt

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu