Kadın Sağlığı

Polikistik Over Tanısı Nasıl Konulur?

Aşağıdaki 3 kriterden en az ikisinin olması polikistik over tanısı konulabilmesi için gereklidir.

  1. Aşırı tüylenme, akne,saç dökülmesi veya kanda androjen (testesteron vb.) hormonlarında yükseklik saptanması
  2. Seyrek adet görme
  3. Yumurtalıklarda ultrason ile polikistik görüntü (çok sayıda küçük kistler) izlenmesi

Bu üç kriterden üçünün de olması şart değildir.  Bazı polikistik over hastalarında nadiren adetler düzenli olmakla birlikte aşırı tüylenme ve overlerde (yumurtalıklarda) polikistik görünüm mevcuttur. Bazılarında aşırı tüylenme olmadan seyrek adet görme ve polikistik görünüm mevcut olabilir. Bazıların da ise overler normal görünümdedir, aynı zamanda seyrek adet görme ve aşırı tüylenme görülür. Polikistik overde şişmanlık da sık görülür fakat şart değildir, 3 tanı kriteri arasında da yoktur.

Yıllar içerisinde araştırma ve bilimsel kanıta dayalı olarak polikistik over sendromu tanısındaki kriterler değişmiştir. Fakat hiçbir zaman değişmeyen bir kural vardır: ‘‘Polikistik over sendromu tanısını kesinleştirecek hiçbir belirti, bulgu yoktur. Bazen bir kaç bulgu varlığı bile tanıyı kesinleştirmek için mümkün olmaz.’’ Polikistik over sendromu tanısı koyulabilmesi için yukarıdaki 3 kriterden ikisinin var olması son yıllardaki bilimsel toplantılarda alınan karardır. Fakat bu kriterlerle tanı koymak da bazen zor olabilir. Örneğin adet görmeye başlanan ilk yıllarda adetlerin düzensiz ve seyrek olması normaldir, bu kadınlarda aynı zamanda ultrason ile yumurtalıklarda polikistik görüntü izlenmesi iki kriterin tamamlanıp tanının kesin olduğu anlamına gelmez her zaman. Çünkü polikistik over sendromu olmayan kadınların %20’sinin yumurtalıklarında ultrason ile polikistik görüntü saptanmaktadır. Sonuç olarak polikistik over sendromu tanısı her zaman kolay şekilde ve net olarak konulamaz. Buradaki bulguları mevcut olan hastalarda endişe ve yanılgı sık görülmektedir. Bu bulguları ve şikayetleri gösteren her kadın kendisinde polikistik over sendromu olduğunu düşünmemelidir.

Polikistik Over Tanısı ek olarak

Ayırıcı tanıda polikistik over sendromu ile karışabilecek aşağıdaki durumlar mutlaka düşünülmelidir.

  • Cushing sendromu (kortizol hormonunun normal düzeyin üstünde olduğu durumlarda ortaya çıkan belirtiler bütünü)
  • Androjen salgılayan tümörler
  • Konjenital adrenal hiperplazi (adrenalbezlerin aşırı androjen ürettikleri ve yeterli miktarda kortizol ve/veya aldosteron üretmedikleri  bir hastalık)

Bu hastalıklar da şişmanlık ve aşırı androjen üretimi gibi polikistik over sendromu ile benzer belirtilere neden olabilirler.

                                                                                                                  Mercan Bozkurt

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu