Kadın Sağlığı

Polikistik Over Sendromu (PKOS)

Polikistik over sendromu (PKOS) günümüzde kadınların sıklıkla karşılaştıkları problemlerden biridir.  Endokrin bozukluğun neden olduğu bu durum çoğunlukla adet görememe ya da adetlerde gecikme, kıllanma, kilo alımı ve insülin direncinde bozulma gibi belirtiler gösterir. Polikistik over sendromu her yüz kadından 6 ya da 8’inde görülür. Günümüzde en önemli infertilite (çocuk sahibi olamama) nedenlerinden biridir.

Hastalığın nedeni tam olarak açıklanamamıştır. Genetik ve çevresel nedenlerin hastalığın ortaya çıkmasında önemli rol oynadığı düşünülür.  Kadının adet görmesi için gerekli olan hormonların salınmasındaki dengesizliğin de hastalığa neden olduğu düşünülmektedir.

Polikistik Over Sendromunun Belirti ve Bulguları;

 • Düzensiz adet görme: Adet aralarındaki sürenin 28 günden fazla olması. Bazı kadınlarda PKOS nedeniyle 2 ay, 3 ay hatta 6 aya varan adet gecikmeleri görülebilir. Düzensiz adet görme
 • Kıllanma; en sık görülen bulgudur. Androjen hormonundaki artışa bağlı meydana gelir. Genellikle yüzde, meme uçlarında ve bacak iç yüzeylerinde kıllanmada artış görülür.
 • Çocuk sahibi olamama: Kadınların yarısına yakınında düzensiz adet görme nedeniyle çocuk sahibi olma zorlaşır.
 • Yumurtalıklarda kistler: Normal bir kadının yumurtalıklarında her ay bir ya da iki yumurta folikülü gelişir ve bu yumurta folikülleri çatlayarak yumurtlama olayı gerçekleşir, gebeliği oluşturmak için yumurta (ovum) tüplere gönderilir. Ancak polikistik over sendromu ’lu kadınlarda yumurta foliküllerinde gelişen yumurtalar (ovum)  yumurtlama olmadığı için yumurta folikülünden dışarı çıkmaz ve yumurtalık içinde kalır. Bu yapı daha sonra kistleşir ve kistlerden androjen isimli bir hormon salgılanır.
 • Kilo artışı: Kadında polikistik over sendromu ’na bağlı insülin direnci bozulduğu için bu kadınlarda kilo alımı diğer kadınlara göre daha fazladır.
 • Sivilce: Sivilceler androjen hormon seviyesinin artması nedeniyle meydana gelir.
 • Düzensiz adet kanamaları: Uzunca bir süre adet görmeyen kadında adet kanaması 8 günden daha uzun süre devam edebilir.
 • Nadir olmakla birlikte polikistik over sendromu olan kadınlar düzenli adet görebilir.

Polikistik Over Sendromunda Tanı ;

Aşağıdaki üç kriterden en az ikisi var ise kişiye polikistik over sendromu tanısı konulur.

 • 28 günden daha uzun aralıklarla adet görmek.
 • Kıllanma, erkek tipi yağlanma ve hormon testlerinde hiperandrojenizm bulguları, kandaki LH / FSH oranında artış.
 • Ultrasonla yapılan incelemede yumurtalıklarda birden fazla kist görülmesi (polikistik over).

Polikistik Over Sendromlu Kadınlardaki Hastalık Riskleri Nelerdir?

 • Diyabet (Şeker hastalığı): polikistik over sendromu ’lu hastalar şeker hastalığı açısından risk altındadır. İnsülin direnci nedeniyle bu risk artar. İnsülin direnci, kişinin vücudunda salgılanan insülini kullanma zorluğudur.
 • Kalp hastalığı: polikistik over sendromu ’lu hastalarda fazla androjen salgılanması, bozulmuş şeker metabolizması, insülin direnci ve fazla kilo nedeniyle kalp hastası olma riski artar.
 • Kanser: Adet düzensizlikleri, rahim içinin sürekli östrojene maruz kalması, fazla kilo, aşırı insülin salınımı gibi nedenlerle kanser riski artar.

Polikistik Over Sendromlu Hastalarda Tedavi ;

Kesin bir tedavisi yoktur. Kadın bu hastalıkla bir ömür yaşamayı öğrenmelidir. Yapılan tedaviler polikistik over sendromu nedeniyle ortaya çıkan sorunlara yönelik planlanır. Tedavide amaç kadının düzenli adet görmesinin sağlanması, androjen düzeyinin azaltılması, insülin duyarlılığının artırılması ve doğurganlığın düzenlenmesidir.

 • Diyet ve kilo verme: en önemli tedavilerden biri kadının kilo vermesidir. Kilo veren kadınlarda adetler tekrar düzenli hale gelebilir ve insülin direnci düzelir. polikistik over sendromu ’lu hasta için kilo vermek çok kolay değildir. Kadının sabırlı ve ısrarcı olması, bir diyetisyenden yardım alması önerilir. Çocuk sahibi olmakta zorlanan PKOS’lu kadınların önemli bir kısmının kilo verdiklerinde gebe kaldıkları görülmüştür.
 • Egzersiz: Kadınların egzersiz yapması polikistik over sendromu tedavisi için çok önemlidir. Düzenli (haftada en az 3 kez yarım saat) egzersiz yapan kadınlarda, insülin duyarlılığı artabilir, kadın kilo verebilir ve adetlerin düzenli hale gelebilir.
 • Epilasyon vb kozmetik tedavi: Kıllanma ile baş etmek için kadınlar epilasyon ya da faklı kozmetik seçenekleri tercih edebilirler.
 • İnsülin direncini artıran ilaçlar: Hekim önerisiyle metformin vb. ilaçlar kullanılabilir.
 • İlaç tedavisi: Androjen düzeyini azaltacak ilaçlar ve kistleri azaltmak için doğum kontrol hapları kullanılabilir. Doktor tarafından önerilmedikçe kullanılmamalıdır.
 • Cerrahi tedavi: Çok nadir olmakla birlikte ameliyatla kistlerin çıkarılması gerekebilir.
 • İnfertilite (çocuk sahibi olamama) tedavisi: Çocuk sahibi olmak için başvuran polikistik over sendromu’lu kadına yumurtlamayı uyarıcı ilaçlar (Klomifen sitrat vb) ve farklı tedavi yöntemleri kullanılabilir.

PhD. Özlem CAN GÜRKAN

Hemşirelik mesleği ile 1991 yılında İstanbul Üniversitesi Florence Nightingale Hemşirelik Yüksekokulu’nda tanıştım. Servis hemşireliği, gece süpervizörlüğü ve kadın doğum servis sorumlu hemşireliği yaptıktan sonra 1999 yılında Marmara Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladım. Halen aynı üniversitenin Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü’nde Dr. Öğr. Üyesi olarak görev yapmaktayım. Bilgi paylaşıldıkça çoğalır, felsefesinden yola çıkarak, yıllar içinde edindiğim bilgi birikimini meslektaşlarım ve siz değerli internet kullanıcıları ile paylaşmak için, yıllarca hayalini kurduğum, şimdiki adı daginiktopuz.com olan kadinvehastaliklari.com isimli siteyi 2014 yılında öğrencilerimle hayata geçirdik. Sizinde hayallerinizin gerçek olması umuduyla sevgiyle kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu