Kadın Sağlığı

Polikistik Over Sendromu Neden Olur? Sebebi Nedir?

Polikistik Over Sendromu Neden Olur? Sebebi tam olarak netşeltirilememiş olan polikistik over sendromuna başta genetik bazı faktörler olmak bir çok etken neden olabilir. Polikistik over sendromundaki bazı mekanizmalar açıklanmış olsa da bütün nedenler tamamen netleşmemiştir. Bu sendrom ile ilgili genlerin bulunması hakkında araştırmalar yapılmaktadır.

Polikistik over sendromunu muhtemelen çocuklukta veya ergenlik dönemine yakın yaşlarda temel olarak genetik faktörlere bağlı gelişen bazı zincirleme mekanizmalar tetiklemektedir. Polikistik over sendromunda genel olarak hipotalamus-hipofiz-over arkasında bir bozulmaya bağlı yumurtlama düzensizliğinin olduğu tetiklenen mekanizmalarda incelenmiştir. Hipofizden salgılanan LH hormonunda artış gözlenmiştir. Yumurtlama düzensizliğinden sonra gelen en önemli faktör insülin direncidir. Glikozun(kan şekeri) vücutta kullanılmasını sağlayan insülin hormonuna direnç olması durumunda diabete (şeker hastalığı) yatkınlık meydana geldiğinden dolayı polikistik over hastalarında diabet taraması yapılır. Ayrıca insülin direncinden dolayı  insülin seviyesi artar. Bu artış overlerde IGF (insülin like growth faktör) etkisile androjen (erkeklik hormonu) üretimini arttırır. İnsülin artması kanda SHGB (seks hormon bağlayıcı globulin)’nin azalmasına sebep olur. Kandaki  androjenleri bağlayan protein olan SHBG’nin azalması kanda serbest testesteronun ( erkeklik hormonu) artmasına dolayısıyla aşırı tüylenmeye neden olur.

Polikistik over sendromu ile ilgili açıklanabilen mekanizmalar bu şekildedir ve halen yeni araştırmalar yeni mekanizmaları açığa çıkarmaya çalışmaktadır. Polikistik over sendromu ve mekanizmaların temel nedeni bilinmediğinden tedavi nedene yönelik değil şikayetleri azaltmaya yöneliktir. Çocuk isteyenler için yumurtlamayı düzenlemeye yönelik tedavi planlanmaktadır.

Polikistik Over Sendromu Sebepleri

Polikistik over sendromu sebepleri arasında şişmanlık, beslenme, çevresel etkenler gibi faktörler  öncelikle yer almaktadır. Bu faktörler olayı başlatan sebep olmaktan ziyade bazı belirtilerin şiddetlenmesine neden olan faktörlerdir. Örneğin kilo alımı yumurtlama düzensizliğini arttırır.

                                                                                                                 Mercan BOZKURT

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu