Kadın Sağlığı

Polikistik over ile ilgili hastalıklar ve riskler

Polikistik over sendromunda adet düzensizliği, aşırı tüylenme ve gebe kalamama sorunları mevcuttur. Bunun yanı sıra polikistik over ile ilgili hastalıklar ve risklerde artış izlenmiştir. Polikistik overde görülen insülin direnci nu hastalıklar ve risklerinin artmasındaki temel sebeptir. Obezite, yumurtlama düzensizliği gibi sorunlar da bazı hastalıkların artmasına sebep olmaktadır.

Obezite (şişmanlık)

Polikistik over hastalarında özellikle göbek çevresinde yağ birikmesi (santral obezite) şeklinde olmakla birlikte obezite görülme oranı %30’dur. Bel/kalça oranı artmıştır ve bel çevresi 88 cm üzerinde ölçülür. Bu hastalarda obezite insülin direnci, glukoz intoleransı, lipit (yağ) metabolizmasındaki bozukluk ve hiperandrojenemi (erkeklik hormonlarının fazla salgılanması) ile ilgilidir.

Tip 2 diabet (şeker hastalığı)

Polikistik overli kadınlarda şeker hastalığına yatkınlık (glukoz intoleransı) ve tip 2 diabet (erişkinlerde görülen diabet türü) riski artmaktadır. Polikistik overli kadınların %20-40’ında şeker hastalığına yatkınlık görülür ve 40’lı yaşlara gelen hastaların % 10’unda şeker hastalığı başlar. Polikistik over tanısı alan kadınlara 75 gram glukoz testi ile hamile kaldıklarında ise 50 gram glukoz testi ile diabet taraması yapılmalıdır. Şeker hastalığındaki artış başlıca polikistik overlilerde görülen insülin direnci ile ilgilidir.

Kalp hastalıkları (koroner kalp hastalığı)

Polikistik overli kadınların koroner arterlerindeki (kalp damarları) daralmaya bağlı olarak kalp hastalıklarında artış izlenmiştir. Ayrıca polikistik overli kadınlarda lipit- kolestrol profilinin bozulması da kalp damar hastalıklarına yatkınlık oluşturabilir.

Endometrial hiperplazi ve endometrium (rahim) kanseri

Polikistik overli kadınlarda başlıca yumurtlama düzensizliğinden dolayı rahim kanseri ve endometrial plazi (rahim iç tabakasında kalınlaşma) olma riskinde artış gözlenmiştir. Sürekli olarak yumurtlama düzensizliği olan kadınlarda rahim iç tabakası (endometrium) progesteron hormonundan yoksun kalarak östrojen hormonu etkisiyle kalınlaşır. Bu durumun uzun yıllar devam etmesiyle emdometrial kalınlaşma ve kanser meydana gelebilir. Polikistikli hastalarda yumurtlama sonrası salgılanan progesteron hormonunun rahim iç tabakası kalınlaşmasını koruması azalır (yumurtlama sayısı az olduğundan). Endometrium kalınlaşması ve kansere meyili önlemek için polikistik over hastalarına progesteron ilaç tedavisi verilir. Ancak

obezite ve tip 2 diabet de endometrium kanseri için risk faktörüdür.

Kolestrol-lipit profilinde bozulma

Polikistik overli hastalarda kilodan bağımsız olarak yüksek kolestrol ve lipit (yağ) profilinde bazulmaya yatkınlık izlenmiştir.

Metabolik sendrom

Polikistik overli kadınlarda yaklaşık  %20 oranında saptanan metabolik sendrom insülin direnci, şeker hastalığı, yüksek tansiyon, santral obezite, trigliserid ve kolestrol yüksekliği ile karakterize (ayırıcı) bir durumdur.

Meme kanseri

Yüksek östrojen hormonu düzeyine bağlı olarak meme kanseri görülmesinde artış olabileceğini bildiren araştırmalar vardır fakat tartışmalı bir durumdur.

Over (yumurtalık) kanseri

Kronik yumurtlama olmaması durumunda yumurtlama döngüsü az olduğu için yumurtalık malignitelerinde (kötü huylu tümör) azalma beklenmesine rağmen polikistik overli kadınlarda bunun tersine artma izlenir. Buna sebep olarak polikistik over sendromunda  yumurtalıklarda görülen kronik mikrotravmanın (stres yaratan ve tekrarlı olarak yaşanan küçük şeyler) rol oynadığı düşünülmektedir.

Abortus (düşük)

Polikistik overli kadınlar gebe kaldıklarında düşük riski normalden daha fazladır. Bu gebeliklerde  fetal (doğumsal)  anomali  artmaktadır.

                                                                                                                  Mercan Bozkurt

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu