Bebek Bakımı

Orta kulak iltihabı

Çocuklarda kulak ağrısı anneleri ve babaları oldukça rahatsız eden ve üzen bir durumdur. Kulak ağrısı olan çocuklar, ellerini kulaklarına götürerek sık sık ağlarlar, bazen bu ağrı çocukları uykudan uyandırır. Çocuklarda kulak ağrısının önemli nedenlerinden biri de orta kulak iltihabıdır.

Orta kulak iltihabı ne demektir?

Tıbbi adı otitis media olan orta kulak iltihabı, çok farklı nedenlerle kulak zarının arka kısmında intihap toplanmasıdır. Çocuklarda özellikle, kreşe okula giden çocuklarda sık sık nezle, grip ve solunum sistemi enfeksiyonuna bağlı ortaya çıkan bir durumdur. Grip ya da nezle olan çocuklar burun tıkanıklığı nedeniyle ağızları açık uyudukları için bu durumun gelişme riski artar. Bu nedenle çocuklarda burun tıkanıklığını önlemek gerekir. Kış ve ilk bahar aylarında enfeksiyon sıklıkları arttığı için orta kulak iltihabı oluşma sıklığı da artar.

Orta kulak iltihabının belirtileri nelerdir?

Bebeklerde ve çocuklarda kulak ağrısı, bazen tek bazen iki kulakta birlikte görülür. Beraberinde sıklıkla yüksek ateş, iştahsızlık, bulantı kusma ve huzursuzluk, kulaktan akıntı görülebilir. Belirtileri genellikle bir veya her iki kulakta ağrı ve beraberinde ateştir. Küçük çocuklar ve bebeklerde işitme kaybına bağlı olarak huzursuzlukta görülebilir.

Orta kulak iltihabı sonucunda neler olabilir?

Uzun süre orta kulak iltihabı nedeniyle çocuklarda kulak içinde apseleşme ve şiddetli kulak ağrısı görülebilir. Kulak zarında delinme ve iltihabın kronik hale gelmesi söz konusu olabilir. Bazen çocuklarda sağırlığa bile neden olabilen önemli bir durumdur. Erken fark edilip tedavi edilmelidir.

Orta kulak iltihabı nasıl anlaşılır?

Çocuklarda orta kulak iltihabına yönelik bulgular var ise doktora götürmek gerekir. Doktorlar kulağın içini görmek amacıyla kullandıkları bir aletle muayene yaparlar. Bu muayene bebeğin ya da çocuğun canının yanmasına neden olmaz. Ayrıca çocuğa işitme testide yapılabilir. Yapılan değerlendirme sonunda çocuğa orta kulak iltihabı tanısı konulursa tedavisinde aşağıdakiler yer alır.

Orta kulak iltihabının tedavisi

Çocuklara doktor tarafından antibiyotik ve ağrı kesiciler verilebilir. Bu ilaçların çocuklara düzenli olarak kullandırılması, ağrı geçti diyerek tedavinin kesilmemesi gerekir. Tedavi bittikten sonra çocuklar tekrar kontrole götürülmelidir. Bazı ileri orta kulak iltihabı durumlarında, çocukların kulak zarında incecik bir açıklık oluşturularak iltihabın dışarıya atılması sağlanabilir. Kulak zarındaki bu ince çizik daha sonra kendiliğinden iyileşir. Çocukta orta kulak iltihabı sık sık tekrarlıyorsa, nedeni bulunmalı ve tedavi edilmelidir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu