Beslenme Diyet

Organik Diyetler

Günümüzde sağlıklı beslenmek için fazla talep gören organik besinler diyet yapan bazı kişilerde kendilerini güvende hissetmek için organik besinleri tercih etmektedirler. Ayrıca organik besinlerin daha lezzetli olduğunu düşünenler de organik diyetler yapmayı tercih etmektedirler. Organik besinler hakkında şunu bilmek gerekir ki birçok organik olmayan besinlerle aynı kaloriye sahip olduklarıdır.

Bu diyette dikkat edilmesi gereken organik besinlerin lezzetli oluşu daha fazla yemenize sebep olur ki bu konuda dikkatli olmak ve organik besinleri organik olmayanlara göre çok daha az tüketmek gerektiğidir. Ayrıca organik besinlerin örneğin sebze, meyve, et gibi besinlerin organik olmayanlara göre daha az su içerdiklerini bilmek önemlidir. Bir besinin az su içermesi demek özellikle ette daha çok yağ içermesi demektir. Bu yüzden organik et tüketirken dikkat etmek, porsiyonun çok küçük tutulmasına önem vermek gerekir. Diyet yapılırken alınan kalorinin önemli olması bakımından az kalori almak için normal porsiyondan daha az tüketmenizde önemlidir. Küçük porsiyonlarla yetinmek gerekir ki diyette az yemek çoğunlukla sıkıntı ve stres yapmaktadır.

Ayrıca günümüzde organik besinler organik olmayan besinlere göre pahalı olması maddi bir külfet yaratmaktadır. Diyetin en önemli sorunlarından biri maddi külfet oluşturmasıdır ki organik diyet yapmak isteyenlerin masrafı organik olmayan besinlerle diyet yapanlara oranla 2-3 kat artmaktadır. Yani sadece lezzet bakımından farkı olan ve pahalı olarak satılan organik besin diyeti yapmak diyet yapanların tercihine bağlıdır. Ayrıca organik diyetin daha küçük porsiyon demek olduğunu da bilerek tercih size aittir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu