Gündem

Organ Nakli İçin Binlerce Hasta Bekliyor

Ordu İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu, Türkiye’de organ beleyen hasta sayısıyla ilgili konuştu. Kasapoğlu, Türkiye’de organ bağışı bekleyen, sistemde kayıtlı yirmi beş bin hasta olduğunu ve her yıl altı binden fazla yeni hastanın listeye eklendiğini söyledi.

Ordu İl Sağlık Müdürlüğü tarafından, Türkiye Sağlık Merkezi ve aile sağlık merkezlerinde görevli olan, organ ve doku bağışı sorumlularıyla toplantı düzenlendi.

Ünye İlçe Sağlık Müdürlüğü’nde gerçekleştirilen toplantıda, içinde bulunduğumuz yıl ve geçecek yıllarda yapılacak çalışmalar hakkında konuşuldu.

Ordu İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu, “Unutmamak gerekir ki, her bağış yeni bir hayattır.” diyerek, organ bağışının önemini vurguladı.

Kasapoğlu, organ ve doku bekleyen tüm hastaların, günlük hayatlarına geri dönebilmelerini amaçladıklarının altını çizdi ve her yıl organ bekleyen hastalaran bin üç yüz tanesinin hayatını kaybettiğini belirtti.

“Türkiye, organ nakli faaliyetleri için yeterli donanıma, deneyimli nakil ekiplerine ve nakil merkezlerine sahiptir. Aşılması gereken en önemi sorun, kadavra bağış oranındaki yetersizliktir.” dedi.

Kasapoğlu, İl Sağlık Müdürlüğünce, yapılan toplantılar ve açılan stantlarda, vatandaşa organ bağışı konusunda bilinç kazandırmayı amaçladıklarından bahsetti.

Kasapoğlu, “Herkes yakınlarını bu konuda bilinçlendirmeli ve ancak bu sayede ihtiyacı olduğunda organ bulabileceğini bilmelidir. Birçok hasta bağışlanmış bir organ için beklerken ölmektedir. Bağışlanmış bir organ, başarılı bir nakilden sonra, gerçek bir yaşam armağanıdır. Sizden sonra geride bırakacağınız en güzel miras, hayatta iken yapacağınız organ bağışıdır.” sözleriyle, Türkiye’de organ bekleyen hastalar için yapılacak organ bağışının önemini vurguladı.

DT Haber

DT Haber | Hemşirelik ve sağlık ile ilgili haber, makale vb. içerik üreticisi. Paylaşmak istediğiniz bilgileri daginiktopuzcom@gmail.com adresine veya https://www.facebook.com/hemsirelerkulubu/ gönderebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu