Gündem

Omurilik Felci İçin Prototip Robot

Fransa’daki araştırmacılar tarihi bir başarıya ima attılar. Araştırmacılar tarafından, omurilik felci için çözüm sayılabilecek bir prototip robot üretildi. 

Lyon yakınlarındaki Grenoble şehrindeki Alpes Üniversitesi’nde, omurilik felci sebebiyle yatağa bağımlı olan hastalar için yapay iskelet yapıldı. Bir hasta bu iskelet sayesinde yürümeyi başardı.

Hastanın yürümeyi başarmasının yanında, beyinden giden komutların kablo olmadan aktarılması dikkat çekti. Beyni ile iskelet sistemi arasında, kablosuz bir şekilde bağlantı kurulan hasta, dört yıldır yaşadığı omurilik felcinden neredeyse kurtuldu.

Dört yıl önce düşerek omuriliğini zedeleyen hasta, kollarını ve bacaklarını kullanamıyordu. Thibault adı verilen robotun hareketlerini, yalnızca düşünceleriyle gönderidği komutlar sayesinde yönetti.

Daha önce pek çok araştırmacı, beyne elektrot yerleştirerek felçli veya ampüte hastaların kaslarının hareket etmesini sağlamıştı. Fransız araştırmacılar ise bu araştırmayı bir adım ileri taşıdılar. Yaptıkları araştırmalar ve çalışmalar sonucunda, beyinden gelen sinyaller, doğrudan iletilerek robot kontrol edilebildi.

Kaynak: euronews.

DT Haber

DT Haber | Hemşirelik ve sağlık ile ilgili haber, makale vb. içerik üreticisi. Paylaşmak istediğiniz bilgileri daginiktopuzcom@gmail.com adresine veya https://www.facebook.com/hemsirelerkulubu/ gönderebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu