Sağlık

öksürüğe bitkisel çözümler nelerdir?

Öksürük daha çok kış aylarında görülen bir rahatsızlıktır. Öksürük solunum yollarının, koruyucu refleksidir. Öksürüğün amacı ciğerleri korumak ve solunum yolundaki pisliklerden kurtulmaktır. Bu nedenle öksürük bir hastalık değil hastalığın haber vericisidir. Öksürüğün sebebinin bilinmesi ve tedavi edilmesi muhakkak gerekmektedir. öksürüğe bitkisel çözümler

Öksürük uzun süren bir rahatsızlıktır. Öksürüğü azaltmak için ilk yapmamız gereken odayı havalandırmak ve nemlendirmektir. Hasta bol sıvı almalı, özellikle bolca bitki çayları içmelidir. Eğer öksürük soğuk algınlığından kaynaklanıyorsa evde yapabileceğimiz bitkisel kürlerle öksürüğü yok edebiliriz.

Bal öksürük için en faydalı besinlerden biridir. Bir tatlı kaşığı bala toz zencefil karıştırarak elde ettiğimiz macunu sabah akşam 1 tatlı kaşığı tüketebiliriz. Bu karışımı sadece büyükler  tüketebilir.

Yine bir tatlı kaşığı balın içerisine yarım limon sıkın ve çok az karabiber serptiğinizde öksürük şurubu kıvamında bir kür elde edeceksiniz. Bu karışımı çocuklarınıza da rahatlıkla yedirebilirsiniz.

Öksürüğü bir iki güne kadar gecirebilecek ,hem yetişkinlerin hem de çocukların kullanabileceği bir başka kür ise dut pekmeziyle karabiber karışımıdır. 1 yemek kaşığı dut pekmezine bir tutam karabiber ekleyin ve günde bir kaşık verin.

Öksürük için en etkili ve bilinen kürlerden birisi de kara turp ve bal karışımıdır. Çocuklar için de rahatlıkla kullanabileceğimiz bu kürün tarifi şöyledir: Bir adet kara turpun kapağını kesip içini oyalım. Turpun oyduğumuz iç kısmına bal koyup kapağını kapatalım ve bir bardağın üzerine oturtalım. 1 gece bekleyelim ve turpun içindeki baldan günde 2 kez öksürük şurubu yerine verebiliriz. Etkili bir sonuç almak ve öksürükten kurtulmak için 7 gün bu kürü uygulamamız gerekmektedir.

Öksürüğe iyi gelen bitkilerden biri de ıhlamur ile beraber kaynatılan ayva yaprağıdır. Öksürükten kurtulmak için bir başka bitkisel yöntem ise bir miktar kekiği su ile kaynatıp ılınınca içerisine bal eklemektir. Sağlıklı ve öksürüksüz günler dileğiyle…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu