Adet (Regl) Dönemi

Normal Adet Döngüsü Nasıldır? Kaç Gün Sürer?

Normal Adet Döngüsü; Kadınların rahim içi dokusunun birtakım değişikliler sonucu dökülmesi adet kanaması olarak adlandırılmaktadır. Kız çocuklarında 9-16 yaşları arasında ilk adet kanaması görülmektedir. Gebelerde ve menopoza giren bayanlarda adet kanaması görülmemektedir.

Adet döngüsü kaç gündür?

Düzenli bir şekilde adet kanaması olan kadınlarda adet döngüsü 21 ila 35(ortalama 28) gün arasında sayılmaktadır. Adet döngüsü hesaplama, adet kanamasının olduğu ilk günden bir sonraki adet başlangıcına kadar geçen zaman sayılarak elde edilir. Eğer adet döngüsü 21 günden kısa sürüyorsa polimenore (sık adet görme), 35 günden uzun sürüyorsa oligomenore (seyrek adet görme) olarak adlandırılır.

Adet döngüsü foliküler evre ve luteal evre olarak iki dönemden oluşabilir. Yumurtlama( ovulasyon) evresi bu iki dönemi birbirinden ayırabilir.

Foliküler evre; kanamanın olduğu ilk gün başlar. Bu ,dönemde rahim iç zarı büyür, kalınlaşır ve bununla birlikte yumurta hücresi gelişir. Ortalama 28 günlük bir döngüde 14 gün folikül evre sürer.

Kanamanın yaklaşık 14.gününde hipofiz bezinin salgıladığı LH hormonun birden yükselmesiyle folikül zarı çatlar. Bunun sonucunda yumurta zarı serbest kalarak ovulasyon evresinin gerçekleşmesini sağlar.

Eğer gebelik gerçekleşmezse ovulasyon olayını takiben luteal evre başlar ve adet kanamasına kadar bu dönem devam eder.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu