Genel

Neden Dokunulmak isteriz? Mucizevi Etkileri?

Gittikçe kalabalıklaşan şehir yaşamında, çoğumuzun kendimizi yapayalnız hissettiği anlar olmuştur. Yalnızlık, mutsuzluk, güvensizlik gibi duygularla savaşan en güzel silahlardan biri dokunmak ve dokunulmaktır. Çeşitli meslek gruplarına mensup araştırmacıların yaptıkları araştırmalar dokunmanın ve dokunulmanın mucizevi etkilerini bizlere göstermektedir.

Peki Neden Dokunulmak isteriz? Dokunulmanın Mucizevi Etkileri Nelerdir?

Hissetmenin ve Hissedilmenin Anahtarı

Dokunulmak, ellenmek ve mıncıklanmaktan farklı bir olgudur. Dokunulmak beslenen duygunun aktarılmasını sağlar. Bu sebeple sevgi, aşk, huzur, merhamet gibi duyguların karşılıklı olarak hissedilmesinde en güzel yöntemdir. İkili ilişkilerde ki bağı kuvvetlendirdiği aşikardır. Sevdiklerinize sarılın.

Stresle Savaşır

Başka birinin dokunmasının yanında, kendi kendimize yaptığımız dokunma eylemi dahi etkili bir davranıştır. Öyle ki, İngiltere’de yapılan bir araştırmada ağrı hissini kendi dokunuşumuzla azaltabileceğimiz ispatlanmıştır. Kendinize dokunun.

Tedavi  Eder

Dokunulmak tüm ilaçlardan daha kuvvetli ve hızlı bir etkiye sahiptir. Dokunulmak, oksitosin hormonunun salgılanmasını sağlar ve oksitosinin tüm vücudu rahatlatma gücü vardır. Hemşirelik mesleğinde kullanılan tamamlayıcı tedavilerden biri olan terapötik dokunma ile ilgili  yapılan çalışmalarda hastalar açısından dokunulmanın önemini göstermektedir.

İnsan vücudu ve ruhsal yapısı içgüdüsel olarak yararlı ve doğru davranışa yönelmektedir. Dokunulmak iyileştirir, dokunulmak güzelleştirir.  Huzurunuzu, sevginizi, güzelliğinizi ve şifanızı paylaşın…

Aşkın Çevirgen

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu