Beslenme Diyet

Mutfağınızı düzenleyerek kilo vermek

Diyet yapmak için pazartesilerin beklendiği, kalori hesaplamaları ve buna göre hazırlanan diyet programları her çoğu zaman hüsranla sonuçlanır. Ve tüm suç besinlerde ve besinlerin sahip olduğu kalorilerdir. Aslında mutfağınızı düzenleyerek kilo vermek hem iradeye hâkim olmak için hem de yasaklı yiyeceklerden uzak durmak için çok önemlidir. Peki, bir diyet programının düzenlenmesi için yapılması gerekenler nelerdir?

Öncelikle yapılan hataların başında tüm bayanların tezgâh üzerinde bulunan abur cuburları bulundurmaktır. Devamlı göz önünde bulundurulan bu atıştırmalık besinler yeme isteği oluşturmakta ve diyeti bozmaya neden olmaktadır. Diyet yapılırken yasak olan tüm yiyeceklerin kapalı bir yerde muhafaza edilmesi gerekmektedir. Bunların yerine sağlık için önemli, az kalorili besinleri tezgâh üzerinde bulundurabilirsiniz.

Yine tezgâh üzerinde bulundurulan günümüzde rengârenk olan mutfak gereçleri bizi yemek, pasta yapma isteği uyandırmakta ve yasaklı olan un, şeker ve yağ ile yapılan besinlerle oluşturulan kalorisi oldukça yüksek besinler yememize neden olmaktadır. Mutfak araçlarınızın çok sade olması sizi bu tür yemekler yapmaktan uzaklaştıracaktır.

Yemek yemek için kullanılan tabakların gereğinden fazla büyük olması fazla yemek yemenize neden olmak6tadır. Bu yüzden tabağınızın bir porsiyon alacak büyüklükte olması tabağınızı dolu gösterecek ve önce gözünüzü sonra da karnınızı doyurmuş olacaksınız. Nasıl küçük tabak kullanımı önemliyse küçük bardak kullanımı da kalorili içecekleri fazla içmemizi engelleyecektir.

Yapılması gereken en önemli nokta ise yemek tenceresinin sofraya getirilmemesidir. Sofraya getirilen yemek rahat ulaşılabilmesi bakımından fazla yemek yenmesine neden olmaktadır. Bu yüzden ocak üzerinden servisin yapılması yemek miktarını da sınırlayacaktır.

Fazla ışık alan aydınlık olan mutfaklarda yemek yeme isteği uyandırmaktadır. Bu yüzden mutfak için daha loş ışıklar tercih edilmelidir. Tüm bunlar hem diyet programında hem de kilo kontrolünde uygulanması gereken durumlardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu