Kadın Sağlığı

Miyom Nedir?

Miyomlar rahimle ilgili meydana gelen iyi huylu (kanser yapmayan) tümörlerdir. Kadınlarda en sık rastlanan tümörler arasında miyomlar yer almaktadır. Her yaşta görülebileceği gibi özellikle 35 yaş sonrası kadınlarda daha sık rastlanılır. Miyom patogenezine bakıldığında hormonel ve genetik faktörlerin miyom oluşmasını etkilediği dikkat çekmektedir. Kadınlardaki östrojen hormonunun miyomların büyümelerini hızlandırdığı bilinmekte, yani miyomların gebelik sürecinde ve üreme döneminde 3 kat daha hızlı büyüme gösterirler. Menopoz da ise hormon ilacı kullanılmıyorsa;  azalan östrojenle birlikte miyomların da küçüldüğü görülmektedir.

Miyomlar 3 grupta incelenir;

 1. Submuköz miyomlar; uterusun iç kısmında meydana gelen miyomlardır. Yani endometrial kaviteye doğru büyümüş miyomlardır. Kadınlarda en az rastlanılan ancak en fazla kanamaya sebep olan miyomlar olarak bilinirler. Bu kanamalar adet dönemindeki kanamaların daha da artması ya da sürecin uzun sürmesi olarak kendini gösterir.
 2. Intramural miyomlar; uterusta kan dokusu içinde meydana gelen miyomlardır. Yani miyometrium içinde büyüme gösteren miyomlardır. En sık karşılaşılan miyom türüdür. Adet kanamalarında artışa, kanamanın uzun sürmesine, karın bölgesinde ağrıya ve diğer organlarda baskı gibi belirtiler verir.
 3. Subseröz miyomlar; uterusun dış kısmına doğru büyüme yapan miyomlardır. Bu miyom tipinde, diğer miyom tipleri gibi kanama görülmez. Ancak sırt ve karın ağrısına yol açarlar.

 FIGO Miyom Gruplaması

 • Tip 0 Miyom : Tamamı rahim içerisinde olan miyomlardır.
 • Tip 1 : Yarısından fazlası endometrıumda olan, kalan kısmı intramuralde olan mıyomlardır.
 • Tip 2: Yarısından azı endometriumda olan, kalan kısmı intramurade olan mıyomlardır.
 • Tip 3: Endometriuma bitişik intramural miyomlardır.
 • Tip 4: Myometriumun tam ortasında bulunan mıyomlardır.
 • Tip 5: Yarısından azı subseröz olan kalanı ise miyometrium içerisinde olan miyomlardır.
 • Tip 6: Yarıısndan fazlası subseröz olan kalanı ise intramural olan miyomlardır.
 • Tip 7: Saplı subseröz miyomlardır.
 • Tip 8: Servikal miyom ve parazitik miyomlardan oluşur.

Esra Özcan

KFNH Yoğunbakım Hemşiresi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu