İnfertilite (Kısırlık)

Mikroenjeksiyon (ICSI) Yöntemi Nedir?

Mikroenjeksiyon yöntemi günümüzde yaygın olarak kullanılan bir tüp bebek tedavi yöntemidir. Tüp bebek tedavi süresinde döllenme aşamasında uygulanan bir tekniktir. Mikroenjeksiyon yöntemindeki asıl amaç yumurta ve sperm hücresinin en yüksek oranda döllenmesini sağlayabilmektir.

Mikroenjeksiyon yönteminin IVF tüp bebek yönteminden farkı nedir?

IVF yönteminde yumurta hücresinin etrafına çok sayıda sperm hücresi konur ve bu sperm hücrelerinden bir tanesi yumurta hücresini kendi kendisine döller. Bu yöntemin normal gebelik oluşumundan tel farkı laboratuvar ortamında gerçekleşiyor olmasıdır.

ICSI yönteminde ise erkeğin spermlerinden bir tanesi alınarak kadının yumurta hücresi içerisine mikroskobik yöntemlerle yerleştirilir. Sperm kendi kendine yumurta hücresini dölleyemez.

Mikroenjeksiyon yöntemi kimlere uygulanır?

  • Sperm sayısı çok az olanlara, mikro TESE ile sperm elde edilen bireylere
  • Sperm şeklinde bozukluk olan bireylere
  • İnfertilite sebebi olarak antisperm-antikorlar düşünülen hastalara
  • Daha önceki IVF yönteminde başarısız olan hastalara
  • Nedeni bilinmeyen infertilite hastalarına
  • Preimplantasyon genetik tanı uygulanacak hastalara

Mikroenjeksiyon yöntemi nasıl yapılır?

Erkeğin menisinde en kaliteli olan sperm hücresi seçilir ve sperm hücresinin kuyruk kısmı hareketsizleştirilir. Çok hassas mikroskobik enjektör ile alınır. Sperm hücresi enjektör ile yumurta hücresi içerisine yerleştirilir. Bu işlemlerden önce yumurta etrafındaki hücreler temizlenmelidir. Metafaz 2 aşamasında olan olgun yumurta hücresi seçilerek döllenme gerçekleştirilir.

Mikroenjeksiyon yönteminin avantaj ve dezavantajları nelerdir?

Mikroenjeksiyon yönteminde döllenme oluma olasılığı daha yüksektir.  Sperm sayısı ve kalitesi düşük olan erkeklerde IVF yöntemi ile döllenme işleminin gerçekleşmesi çok zor hatta neredeyse imkânsızdır. Fakat bu hastalarda mikroenjeksiyon yöntemi ile döllenme gerçekleştirilebilmektedir. Yöntemin bu avantajı olmakla beraber döllenme gerçekleşememe durumu da söz konusu olabilir. Sperm ve yumurtalık hücresinin kalitesi döllenmeyi etkilemektedir. Bundan dolayı daha kaliteli spermler seçebilmek için yeni yöntemler geliştirilmelidir.

Mikroenjeksiyon yaptıranlarda gebelik şansı ne kadardır?

ICSI yönteminde döllenme ve gebelik oranı normal IVF yöntemine göre daha fazladır. Fakat döllenme ve gebelik oluşumunda annenin yaşı ve yumurtalık kapasitesi oldukça önemli bir yere sahiptir.

Mikroenjeksiyon yöntemi fiyatı nedir?

Tüp bebek merkezlerine ve hastanelere göre fiyatında değişiklikler meydana gelse de IVF yönteminden çok farklı bir fiyatı yoktur.

Yağmur Sezgin

1995 yılında İstanbul’da doğan Yağmur Sezgin 2013 yılında İstanbul Bahçelievler Füsun Yönder Anadolu Lisesi’nden mezun oldu. Aynı yıl Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü’nde lisans eğitimine başladı. Marmara Üniversitesi Hemşirelik Bölümü’nden mezun oldu. Aynı zamanda Eskişehir Anadolu Üniversitesi Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bölümü’nde eğitimine devam etmektedir. Beden dili ve diksiyon, özgüven ve iletişim becerileri, kişisel imaj ve yönetimi, kariyer yönetimi, bankacılık, iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerine katılmış ve bu eğitimlerin sertifikalarını almıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu