Sağlık

Mide Ağrısı Kimlerde Görülür? Nedenleri ve Tedavisi

Mide, sindirim sisteminin en önemli elemanlarındandır. 12 parmak bağırsağı ve yemek borusu arasında kalan torba seklinde sol tarafımızda bulunan bir organdır. İçerisinde sindirim olayını gerçekleştirmeye yarayan bir çok reaksiyonlar enzimler vardır. Sadece sindirim için değil ilaçların emilimi ve homeostasiyi sağlamada da önemli bir rolü vardır. Mide ağrısı kimlerde görülür? Nedenleri, tedavisi nelerdir onları açıklayalım.

Mide Ağrısı Nedeni Nedir?

Pek çok nedeni vardır. En başta ise mideden salgılanan enzimlerdir. Salgının azlığı ya da çokluğu bizim mide ağrısı yaşamamıza neden olur. Stres ve sinirlilik halinde mide salgısı miktarı artarken, endişe ve üzüntü gibi durumlarda salgı miktarı genellikle azalır. Mide salgısı miktarını etkileyen sadece duygusal durumlar değildir. Yenilen besinlerin miktarı, baharat içerikleri, kullanılan ilaçlar, su içme veya sıvı alma miktarı da salgıyı etkileyen faktörlerdendir.

Mide ağrısı, genellikle yemeklerden sonra ya da açken rastlanan bir durumdur.  Sol kaburganın hemen altında batma, yanma tarzı ya da hazımsızlık tarzında olan ağrılar olarak bilinir. Fakat mide ağrılarının süresi ve şiddeti önemlidir.  Önemsiz gibi görünse de basit bir mide ağrısı ağır hastalıkların da habercisi olabilir. Mide ağrısı kısa süreli ve hafifse çok önemli olmayabilir.  Fakat ağrı uzun süreliyse ve şiddetli ise doktora başvurmakta fayda vardır. Çünkü ülser, mide kanseri,  safra taşı, kolit, gastrit gibi kötü hastalıkların habercisi olabilir.

Mide Ağrısına Neler Sebep Olur?

Young beautiful woman is having stomach ache. Isolated on white.

Yoğun stres altında çalışanlarda, alerjik besinler yiyen kişilerde, mide hastalığı olanlarda,  ağır ve fazla besin tüketen insanlarda, çevresel ve psikolojik faktörlere maruz kalanlarda mide ağrısı sık görülür. Genellikle herkeste görülebilir fakat genetik olarak mideleri hassas olan kişilerde daha sıktır. Düzensiz beslenen kişilerde fazla sinirli ve gergin kişilerde mide ağrıları fazlaca olur.

Mide Ağrısı Tedavisi?

Yemeklerden önce mide koruyucu kullanmak,

Tetikleyici faktörleri azaltmak (sigara, kahve, stres, acı, ekşi, turşu vb. uzak durmak)

Doktor tarafından önerilen mide asit salgısını düzenleyen ilaçlar kullanılabilir.

Bitkisel tedavi olarak ise tarçın, bal, süt, nane, kimyon, papatya, karnabahar gibi gıdalar kullanılabilir. Evde yapacağınız basit çaylar ve karışımlar hafif ve kısa süreli mide ağrılarında olumlu sonuç verecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu