Estetik

Mezoterapi Nedir ? Kimler İçin Uygundur ?

Mezoterapi, gençleşme terapisi olarak da adlandırılır.  Vücuda bölgesel olarak uygulanan mikro enjeksiyonlar sayesinde ağrı ve hastalıkları kontrol altına alan ya da tedavi eden tıbbi bir uygulama olmasının yanında estetik olarak da kullanılan bir yöntemdir. İlk olarak 1952 yılında Dr. Michel Pistor tarafından geliştirilmiştir. Enjeksiyonla homeopatik ajanlar, vitamin, farmasötik (ilaç yapımında kullanılan) ajanlar, bitki özütleri cilt ve cilt altına uygulanır. Enjekte edilecek maddeler amaca ve kişiye uygun olarak seçilir.

Mezoterapinin avantajı nedir?

Ağızdan alınan ilaçlar ve damar içine ya da kas içine yapılan enjeksiyonlar hedef organa kadar ulaşmamaktadır. Emilim sırasında bu ilaçların bir kısmı emilemeden parçalanıp atılır. Bu sebeple etkileri sınırlı olur. Sistemik yollarla alınan ilaçlar ayrıca kan yoluyla tüm vücuda yayıldıklarından tüm organları etkileyeceğinden istenmeyen yan etkiler oluşabilir.

Mezoterapide enjeksiyon sadece sorunlu bölgeye yapıldığından istenmeyen yan etkilere sebebiyet vermez.

Hangi hastalıkların tedavisinde mezoterapi kullanılır?

Sıklıkla artrit (eklem iltihabı) gibi tüm eklem hastalıklarında, siyatik ve brakialji (kol ağrısı), adet ağrıları, bel ve boyun fıtığı ağrıları, migren ağrıları, spor travmaları, lenfödem ve flebit gibi bazı damar hastalıkları, vasküler lekeler gibi çeşitli cilt sorunlarında mezoterapi kullanılır.

Mezoterapinin estetik kullanım alanları nelerdir?

Bölgesel yağlanma

Karın, kol ve bacak, beldeki bölgesel yağlanmaların giderilmesi için uygulanan liposuction (yağ aldırma) alternatif olarak kullanılır. Enjeksiyonun yapıldığı bölgelerdeki yağ dokusunun yakılmasını sağlar.

Skar (yara izi) tedavisi

Skar tedavisi, cilt lezyonu sonrası oluşan doku tamiri olarak tanımlanır. Oluşan hasar giderilirken dokuda bazen bölgedeki reaksiyona bağlı nedbe oluşabilir. Bu bölgelere mezoterapi uygulanır.

Selülit tedavisinde mezoterapi

Erkek ve kadınlarda görülebilen ciltteki dalgalı yumru görünümüne selülit denir. Sorun hormonal sebeplerle lenf drenajında aksaklık sonrası ortaya çıkar. Selülit tedavisinde haftada bir defa olacak şekilde 4-10 haftada sonuç alınabilir. Eğer kişi diyetle durumunu korursa sonuçlar kalıcı olur.

Tedaviyle cilt altına yapılan enjeksiyon sorunlu bölgedeki kan akımını ve lenfatik dolaşımı düzenler, sertleşmiş bağ dokusunu düzeltir ve yağ depolarını çözer. Bu şekilde görünümü düzeltir.
Saç dökülmesi (alopesi)

Alopesi , bölgesel ya da tümden saçların dökülerek azalması veya yok olmasıdır. Mezoterapi uygulamasıyla kişinin problemine göre haftalık seanslarla toplam 4-10 seansta olumlu sonuçlar alınır.

Cilt gençleştirme (mezolift)

Kollejen (cilt altı bağ dokusu) kaybı ve güneş hasarı cildin dolgunluğunu ve görünümünü bozar. Mezoterapi yöntemiyle antioksidanlar, vitaminler ve bağ doku maddeleri cilt altına enjekte edilir. Bu sayede ciltte kollejen sentezi uyarılır, ciltte sıkılaşma ve parlak bir görünüm oluşur.

Mezoterapi nasıl uygulanır?

Teknik açıdan cildin orta bölgesine 1-2 cm aralıklar olacak şekilde ve 4-6 mm’lik işleme uygun iğnelerle ilaçlar deri altına enjekte edilir. Bir seans ortalama 10-15 dakika sürer. Seanslar genellikle 3-7 gün aralarla olur.

Mezoterapi uygulaması kimler için uygun değildir?

  • Felç geçirenlerde,
  • Hamilelerde,
  • İnsülin kullanan şeker hastalığı olanlarda,
  • Kanda pıhtılaşma bozukluğu olan kişilerde,
  • Çoklu ilaç tedavisi olan kalp hastalarında mezoterapi uygulaması yapılmaz.

DİKKAT!

Mezoterapi uygulamasında seans aralıkları en az 1 hafta olmalıdır. Bir seansta kişiye yapılan enjeksiyon 10 cc’yi aşmamalıdır. Yan etkiler genelde doz aşımı ve seans aralıklarına dikkat edilmemesinden kaynaklanır.

Hemşire Elif ŞAHİN

Marmara Üniversitesi

Sağlık Bilimleri Fakültesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu