Beslenme Diyet

Meyveler

Sağlığımız için içerdiği vitamin ve mineraller bakımından zengin olan meyveler sebzeler kadar önemli besinlerdir. Önemli besin değerlerine sahip olan sebzelerin yararları hakkında çok az biliye sahibiz. İşte önemli olan bazı meyveler ve yararları:

Mürdüm eriği: Çok yeni bilinen bir meyve olan mürdüm eriği çok yararlı bir besin kaynağıdır. B1, B2, B3, B6, A, C, E vitaminleri bakımından zengin olan meyvenin en önemli özelliği bağırsakların çalışmasını sağlamaktır. Bunun yanında potasyum ve magnezyum bakımından zengin olması tansiyon hastaları için tavsiye edilmektedir. Ayrıca karaciğer, böbrek, kalp, sindirim problemleri yaşayanlar için, tuzsuz diyet programı uygulayanlar, romatizma problemi olanlar için tüketilmesi tavsiye edilen bir meyvedir. Antioksidan özelliği fazla olan mürdüm eriği içerdiği koruyucu maddeler nedeniyle kalp hastalıklarına karşı korumakta, kalp krizi riskini azaltmaktadır.

Üzüm: Mitolojik hikâyelerin meyvesi olan üzümün şeker ve mineral bakımından zengindir. Sadece meyvenin direk kendisinden değil, üzümünden elde edilen suyundan da faydalanılmaktadır. İçeriğinde bol miktarda A,B,C vitaminleri ve mineralleri bakımından zengin, demir ve potasyum bakımından oldukça önemli bir besindir. Özellikle sıcak yaz aylarında terleme sonucunda vücuttan atılan minerallerin geri alınmasını sağlamaktadır. Vücudun kolayca kabul ettiği içerdiği şekeri oldukça fazla enerji veriyor. İdrar söktürmeye yardımcı olan üzüm oldukça fazla lif içermesi, bağırsakları çalıştırması bakımından da önemli bir meyvedir. Antioksidan özelliğine sahip olması cildin yaşlanmasını engellemektedir. Potasyum bakımından zenginliği kalp sistemini düzene sokuyor, bedensel yorgunlukların yanında zihinsel yorgunluklarında yok olmasına yardımcı olmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu