Beslenme Diyet

Metabolizma Hızlandıran Diyet Nedir, Nasıl Yapılır

Kişiden kişiye değişiklik gösteren metabolizmanın çalışması yaşa, boya, kiloya ve günlük hareketlere göre değişiklik gösterir. Metabolizmanın yavaş çalışması kilo vermeyi engeller ve diyet yapanlar için kilo verme problem haline gelir. Uzun zamana yayılan kilo verme diyet yapanların motivasyonunu etkiliyor. Öncelikle kişinin kendini tanıyabilmesi metabolizma hızınızı örenmeniz ve günlük kaç kalori harcayabildiğinizi belirlemeniz gerekmektedir. Bunların yanında daha hızlı kilo verebilmek için diyet listenizde metabolizmayı hızlandıran besinlerin olması da çok önemli. Metabolizma hızlandıran diyet için :

İlk gün kahvaltıda yoğurt ya da sütle tüketebileceğiniz yulaf ezmesi, meyve parçacıkları, 4-5 adet ceviz, fındık; öğle yemeği için fırında ya da ızgarada pişirilmiş yağsız balık ve tam tahıllı bir dilim ince ekmek; akşam için haşlanmış ya da çok az zeytinyağı ile yapılmış sebze yemeği ve yanında da kepekli makarna olarak beslenebilirsiniz. Ayrıca iki ara öğün yaparak meyve, ceviz veya fındık tüketebilirsiniz.

Metabolizmanızın hızlanması için beş gün uygulayabileceğiniz besinleri her öğünde şöyle çeşitlendirebilirsiniz: Kahvaltınızı dönüşümlü olarak meyve, light yoğurt veya süt, ceviz fındık şeklinde tüketilebilir. Öğle yemekleri için de yağsız çorba, bir dilim kepek ekmeği, salata ile çeşitlendirme yapabilirsiniz. Akşam yemekleri için ise Yağsız et, tavuk balık gibi et ürünleri ızgarada ya da fırında pişirilmiş olarak beş günlük diyet listesinde bulunabilecek besinlerdir.

Diyet yaparken ne yediğiniz ve ne kadar yediğiniz önemli. Bahsettiğimiz besinler istediğiniz şekilde ağız tadınıza göre ama yağ, tuz, şeker ve beyaz undan tamamen uzak durarak çeşitlendirmek, tatlandırmak sizin elinizde.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu