Beslenme Diyet

Metabolizma Hızı Nedir?

Kişiden kişiye değişen metabolizmanın yine kişiden kişiye değişen yayarlı ve zararlı besinlere göre değişmekte olduğu bilinmemektedir. Diyet yapanların ve yaptıkları diyetten dolayı istenilen kiloya ulaşmaları çevrelerindeki herkese tavsiyeler bulunmalarına sebep oluyor. Örneğin diyet uygulayarak zayıflayan kişiye iyi gelen bir besin başka biri için etkisiz kalabilir. Bu da metabolizma hızı nedir sorusunu ortaya çıkarır.

Üç tip metabolizma hızı bulunmaktadır. Bunlardan biri A tipi olandır. Bu tüpteki kişiler çok iştahlı, yağlı ve tuzlu besinlere daha düşkün, halsiz ve endişe dolu, konuşkan ve sosyal insanlardır. Bu tipe sahip olanlar Protein içerikli besinleri, yağları karbonhidrat grubuna göre daha hızlı yakabilmektedir. Kendinize oluşturacağınız beslenme tabağında ağırlıklı olarak protein olmalıdır Genellikle kırmızı et, beyaz et ya da hindi ve balık gibi besinleri tercih etmelidirler.

İkinci grup ise B tipi olanlardır. Bu grupta olanlar iştahı çok az, tatlıya fazla düşkünlük, fazla hassasiyet, hırslı, planlı ama stresli, kafein bağımlısı olurlar ve kilo mücadeleleri fazladır. B tipinde olanlar yağı az ve protein bakımından düşük besinlerle, karbonhidrat ağırlıklı beslenmeye özen göstermelidir. Bunların yanında sebze ve meyve, tam tahıllı besinleri de rahatlıkla tüketebilirler.

Son olarak C tipinde olanlar bulunmaktadır. Bu tipte olanlar değişken bir ruh haline sahiptir. Hem tatlıya hem de tuzluya düşkünlük görülür. Gergin olmalarının yanında devamlı endişeliler. Bazen ağrılar görülebilir ve kilo kontrolü oldukça zordur.

C tipinde olanlar tabaklarını üç eşit şekilde bölmelidir. Protein, yağ ve karbonhidratlardan bir avucunuzu dolduracak miktarda porsiyonlarla ayaralamalılar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu