Sağlık

Menopozda bitkisel çözümler

Menopoz dönemine giren kadınlarda adet kesilmesiyle beraber östrojen hormonu azalır. Bu durum kadınlarda terleme, ateş basması, sinirlilik gibi birçok rahatsızlıkları da beraber getirir. Bitkilerin bazılarında kadınlık hormonu olan östrojene benzer yapılar bulunmaktadır. Bu maddelere fito östrojen denir.  Eğer menopoz döneminde bu özleri içeren besinleri tüketirsek rahatsızlıklarımız biraz azalmış ve bu dönemi daha mutlu geçirmiş olursunuz. Menopozda bitkisel çözümler bir çok kadın tarafından tercih edilir.

Menopozda bitkisel çözümler nelerdir?

Maydanoz doğal bir östrojen deposudur.  Soya fasulyesi ve yer elması, ayçiçeği yağı ile bitkisel yağları rahatlıkla yiyebilirsiniz.

Vücudumuzdaki ateş basmasını ve terlemeyi melek otu ile giderebiliriz aynı zamanda idrar kaçırmada da etkilidir. Karayılan otu östrojen madde içeriğinden dolayı ağrı kesicidir.

Havuç, soğan, lahana, sarımsak, ıspanak gibi sebzeler menopoz döneminin doğal ilaçlarıdır. Baklagillerden nohut, fasulye, çavdar ve tahıl ürünlerini kullanmanız rahatsızlığınızı azaltacaktır. Greyfurt, portakal, limon gibi ç vitamini deposu meyveler menopoza çok iyi gelmektedir. Menopoz şikayetlerinizi azaltmak için incir, erik, muz, kayısı, kiraz, hurma gibi meyveleri bol miktarda tüketmeniz gerekmektedir.

Menopoz dönemini daha rahat geçirmeniz için bazı bitkilerle çaylar da hazırlayabilirsiniz. Papatya çayı sinirlerinizi rahatlatır, sakinleştirici etki gösterir. Kaynar suyun içine beş çorba kaşığı kadar papatya ekleyerek bu çayı demleyin ve biraz dinlendirdikten sonra için.

Menopoz döneminde yapabileceğiniz bir başka kür ise kaynamış suyun içine melisa otu atın ve 10 dakika kadar bekletin. Bu çayı günde 3 kere içtiğinizde faydasını göreceksiniz.

Pelin otu menopoz döneminde yararlanabileceğimiz bitkilerdendir. Bunu da kaynamış suda demleyerek tüketebilirsiniz. Adaçayıyla hazırlayacağınız çaya biraz bal ekleyin hem lezzeti güzelleşecek hem de şifa kaynağı olacaktır.  Bu çaydan 2-3 kez içebilirsiniz.

Bu dönemde kahve, çay ve sigara tüketimini mümkün olduğu kadar azaltmanızda fayda var. Bol bol sebze yenmeli; süt, ıhlamur veya adaçayı içilmelidir. Ayrıca baharatlı ve acılı şeyler yememeye özen gösterilmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu