Kadın Sağlığı

Menopoz Sonrası Yumurtalık (Over) Kistleri

Menopoz döneminde ortaya çıkan yumurtalık kistleri genç yaşlarda oluşan yumurtalık kistlerinden farklı olarak ameliyat gerektirmektedir. Çünkü yumurtalık kistleri yumurtalama dönemine bağlı olarak oluşan kistler oldukları için adet kanamaları ile birlikte kaybolmaları beklenmektedir. Menopoz döneminde ise adet kanamaları olmadığı için bu dönemde oluşan yumurtalık kistleri tehlike arz edebilmektedir. Bu sebeple menopoz sonrası oluşan yumurtalık kistleri sık takip edilmeli ve ameliyata gerek duyulabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Ameliyat ihtiyacı kistin boyutuna ve kandaki ca-125 değerine bakılarak belirlenmektedir. Eğer kistin boyutu 5 cm den az ise ve kan değerlerinde ca-125 seviyesi normal ise ameliyat gerektirmez ve hasta sık sık takip edilir. Kistin küçülmediği hatta aksine büyüğü durumlarda ve ca-125 değerinde artış görüldüğünde ameliyat planlanmalıdır.

Ameliyat Gerektiren Diğer Durumlar

  • Kistin her iki yumurtalıkta bulunması
  • Kistin yumurtalıklarda birden fazla olması
  • Kistin boyutunda büyüme gözlemlenmesi
  • Kistin içeriğinde ve özelliğinde değişimler gözlemlenmesi
  • Karın içinde sıvı oluşumu
  • Aile üyelerinde meme kanseri öyküsünün olması
  • Aile öyküsünde yumurtalık kanseri öyküsünün olması

Büşra Tekin

Büşra Tekin 1994 yılında Zonguldak’ta doğdu. 2012 yılında Zonguldak Kozlu Anadolu Lisesinden mezun oldu ve aynı yıl İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümünü kazanıp lisans eğitimine başladı. İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümünden 2016 tarihinde mezun oldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu