Beslenme Diyet

Menopoz Döneminde Kilo Vermek için Diyet

Menopoz döneminde yaşanan birçok problemin yanında fazla kilo alımı kadın psikolojinin tamamen alt üst etmektedir. Bu dönemde uygulanacak uygun diyet programıyla kilo vermek zor değildir. Menopoz döneminde kilo vermek için diyet programında yemeniz ve kesinlikle yememeniz gereken besinlerin ne olduğunu bilmek gerekir.

Özellikle 30’lu yaşlardan sonra metabolizmanın yavaşlamasıyla kilo problemi yaşayan bayanların durmadan diyet uygulamaya çalışması kaçınılmazdır. Bayanlar erkeler göre daha hızlı kilo almaktadır ve zor kilo vermektedir. Bunun sebebi ise her ay devamlı yaşadıkları adet döngüsü, değişkenlik gösteren hormonlar, doğumlar, lohusalıklar ve son olarak menopoz vücudu kilo almaya elverişli kılıyor.

Menopoz döneminde kesinlikle uzak durulması gereken üç beyazdır. Un, şeker ve tuz kesinlikle tüketilmemelidir. Bunlarla birlikte besinlerin pişirilme şekli çok önemlidir ki kızartmalar ve yağlı besinler, hamur işleri tamamen kesilmelidir. Bu dönemde yaşanan kemik sorunundan dolayı kahve içiminde kısıtlama getirilmelidir. Kahve bu dönemde kemik erimesini tetiklemektedir. Sigara ve alkol kesinlikle tüketilmemelidir.

Peki, bu dönemde özellikle tüketilmesi gereken mucizevî özelliği olan besinler nelerdir? Keten tohumu ya da keten tohumu unu, buğday, yulaf kepeği, kurubaklagiller, balık, ceviz, badem, süt ve süt ürünleri menopoz döneminde tüketilmesi gereken çok önemli besinlerdir. Menopozun yanında rahim ağzı kanseri geçmişi olmayan, teşhisi konulmuş meme kanseri rahatsızlıkları yaşamamış kişilerde bu besinlerin tüketilmesi kemikleri korumaya yardımcı olmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu