Kadın Sağlığı

Memelerden Sütlü Sıvı Gelmesi (Galaktore)

Galaktore, gebelik ve emzirme dönemi dışında veya gebelikte görülen kendiliğinden olarak memelerden sütlü sıvı gelmesi durumuna denir. Gelen sıvı genellikle beyaz veya renksiz olmakla birlikte  bazen sarı veya yeşil de olabilir. Galaktore her iki memede görülebilir. Tek memede oluyorsa herhangi bir meme hastalığı araştırılmalıdır. Galaktorenin temelini hiperprolaktinemi (meme bezini uyaran prolaktin hormonu yükselmesi) oluşturur. Dopamin hormonu, hipofiz bezinden salgılanan prolaktini azaltan hormon olarak bilinmektedir.

Galaktore nedenleri

  • Prolaktin (süt hormonu) artması: Hipofiz bezinden salgılanan prolaktinin adenom (tümör) tarafından fazla salgılanması.
  • İlaçlar: Dopamin prolaktin salgılanmasını azaltır. Dolayısıyla dopamin salgılanmasını azaltan ilaçlar prolaktinin artmasına neden olur. Örneğin diazepemler, opioidler, trisiklik antideprasanlar.
  • Hipotroidizm:
  • Stres
  • Uzun süre yoğun olarak emzirme
  • Östrojen salsısının artması
  • Akciğer, böbrek tümörleri nadir sebeplerdendir.

Galaktore görülen hastalarda adet görmeme ile yumurtlamada azalma oluşabilir. Adeti düzenlemek için prolaktin seviyesini azaltan ilaçlar verilir. Prolaktin yükselmesi durumuna hafif derece kıllanma eşlik edebilir. Kan şekerini düzenleyen insülin hormonu, prolaktin seviyesi yüksek olan kadınlarda artmış olarak izlenmiştir.

Galaktore hastada 6 ay -1 yıl süre kadar mevcutsa aynı zamanda adet bozukluğu, kısırlık veya kıllanma fark edilmiş ise hipofiz tümör olasılığı mutlaka araştırılmalıdır.

Tedavi

Galaktore tedavisinde temel olarak  ‘dopamin agonisti’ denilen ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar dopamini taklit ederek kanda dopamin benzeri etkinlik gösteren ilaçlardır.

Hipofizde adenom (tümör) saptanan hastalar yakından takip edilmelidir. Tümör küçükse genellikle ilaç (dopamin agonisti) tedavisi yeterliyken tümörün büyük olduğu durumda bazen cerrahi tedavi gerekebilir.

Memeden sıvı gelmesi hamilelik belirtisi mi?

Gebeliğin ileriki aylarında memelerden süt benzeri sıvı gelmesi görülebilir. Ancak bu durum gebeliğin erken haftalarında görülmediğinden memelerden süt gelmesi erken hamilelik belirtisi değildir.

Memeyi sıkınca sıvı veya kanlı akıntı gelmesi:

Memeden normalde sıvı gelmez fakat yukarıdaki nedenler dolayı memeyi sıkınca veya ilişki sırasında süt veya sıvı gelmesi görülebilir. Bu durum bazen meme içi patolojiden de kaynaklanabilir. Memeyi sıkınca özellikle kan veya kırmızı kahverengi akıntı gelmesi,ağrı olması meme içi patoloji düşündürdüğünden dolayı mutlaka meme muayenesi gerekirse tanı için tahliller yaptırılmalıdır.

Çocukluk veya ergenlik döneminde bazen meme ucunda kendiliğinden veya sıkınca sarımsı sıvı gelmesi görülebilir. Bu durum yukarıdaki nedenlerden dolayı görülebilirken bazen bir sebep bulunmaz ancak mutlaka doktor değerlendirmelidir.

Yenidoğanın memesinden süt gelmesi:

Anne kanındaki bazı hormonların gebelikte plesanta ile bebeğe geçmesinden kaynaklanan yenidoğan bebeğin memesinden süt gelmesi normal bir durum olup doğumdan sonra hormon geçişi olmayacağı için kısa sürede sona erer. Erkek ve kız bebekte görülebilir. Boşaltmaya çalışmak için bebeğin göğüslerini sıkmak yanlıştır.

Düşük ve kürtajdan sonra memeden süt gelmesi:

Gebeliğin 10. haftasından sonra düşük yapan kadınlarda memeden süt veya az miktarda sıvı gelmesi görülebilir. Normal olan bu durum genellikle bir hafta içinde kesilir. Kürtajlardan sonra da memeden süt gelmesi görülebilir.

Mercan Bozkurt

Merhaba, ben Mercan. Hemşireyim. 2016’da Marmara Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezun oldum. 2017’den beri Tıp Fakültesi hastanesinde çalışıyorum. Hemşirelik insanların hayatına dokunan bi meslek ve yaptığım işi seviyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu